Tayland Vize İstiyor mu?

Tayland, Güneydoğu Asya’da en çok ziyaretçi misafir eden ülkelerden biridir. Ülkemizden her yıl çok sayıda turist Tayland’ı ziyaret eder. Ülkenin başkenti Bangkok, Phuket, Pattaya, Chiang Mai ve Karabi en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Tayland eğlence, deniz, güneş, kum ve gece hayatı bakımından dünyanın en ilgi uyandıran ülkelerinden biridir. Tayland kültürü, Asya kültürü ile kaynaşmış ve farklı renkleri içinde barındıran ilginç bir kültürdür.

Tayland Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen bir ülkedir. 30 güne kadar ülkede kalmak istiyorsanız Tayland için sadece pasaportunuz olması yeterlidir. Ülkeye girerken sizlere Arrival& Departure Card verilecek. Bu gidiş geliş kartlarının doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.  Erken rezervasyonunuz varsa bu karta otel bilgilerinizi ya da daha önceden baktığınız bir otelin ismini de girebilirsiniz. Pasaport görevlisine kontrol sırasında formu da uzatmanız gerekiyor. Bu kartınız kaybolmaması adına daha önce pasaporta zımbalanıyordu ancak artık arasına koyma yöntemi kullanılıyor.  Bu kartlar dönüş sırasında sizlerden geri alınıyor ve kaybetmemeniz gereken bir belgedir. Ülkeye girerken genel olarak seyahat

sigortası yaptırılmıyor.

Tayland Vizesi Nasıl Alınır?

Tayland’a vize almanız için 30 günden fazla kalmanız gerekiyor. Bu süreden daha uzun kalacaksanız Tayland vizesine başvurabiliyorsunuz. Tayland vizesi havalimanı ya da karadan girmeniz durumunda sınır kapısından alabilirsiniz. Uluslararası havalimanı girişinde başvuru yaptığınızda 30 gün vize alabilirsiniz. Karadan giriş yapıyorsanız da 15 gün vize alabilirsiniz. Bunun yanında 30 günden daha fazla kalacaksanız Türkiye’de bulunan Tayland Büyükelçiliği’nden 60 günlük vize de alabilirsiniz. Türkiye’de vize alacaksanız bireysel başvuru yapma zorunluluğunuz yoktur. Yetkili olan aracı kurumlar sayesinde de hiç gitmeden vize alabilirsiniz. Kapıda vize alma durumunda göçmen kuyrukları çok uzun olduğu için Türkiye’den vize almanız daha pratik bir işlem olacaktır.

Tayland Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tayland Konsolosluğu ülkeyi ziyaret edecek kişiler için bazı uyarılar yapar. Ülkeyi ziyaret edecek kişilerin giriş yapacakları pasaport kontrol noktasında sadece pasaport göstermesi yeterli olmaz. Bunun yanında sunmanız gereken ek evraklar da bulunur:

  • Dönüş uçak bileti ya da gidilecek diğer uluslararası uçuş noktasına ait uçak bileti rezervasyonu
  • En az 6 ay geçerli olacak pasaport
  • Başvuru formu
  • Pasaport fotokopisi
  • 4×6 iki tane vesikalık fotoğraf
  • 20.000 Baht yani 550 dolar ya da bu tutara denk gelen farklı bir para biriminde finansal kayıt
  • Tayland’da kalacağınız otelin ya da diğer adresin konaklamasına ait onay
  • Tayland’a giriş yapma nedeniniz


Tayland’da kalırken size kalış süreniz yetersiz gelebilir ve bu durumda Tayland’da daha uzun süre kalmak isteyebilirsiniz. İşte bu durumda ülkedeyken vize uzatma işlemi de yapabilirsiniz.

Tayland Vize Uzatma

Tayland’da kalırken vizenizin dolması durumunda 1 aylık süre için 1900 Baht ücret ödemeniz yeterlidir. Böylece ülkede 1 ay daha kalabilirsiniz. Daha uzun süre vize yenilemek isterseniz komşu ülkelerden birine giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Bu işlemi ülkede organize eden birçok acente bulunuyor.

Tayland’da Vize Cezası

Ülkede vizeniz bittikten sonra daha uzun süre kalırsanız ceza olarak her gün için 500 Baht ödüyorsunuz. Ücret 20.000 Baht olduğunda sabit kalır ve daha fazla artmaz. Ancak bu durumda bir daha ülkeye girerken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ülke sizi kara listeye alıyor ve bir daha giriş yapmanız engelleniyor. Bu yüzden vizenizin bitiminde 15 gün içinde resmi makamlara başvuru yapmanız gerekiyor.

Tayland Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tayland Konsolosluğu  vize işlemleri konusunda belge konusunda bir aksaklık, yoğun bir başvuru zamanı ya da resmi bir tatil olmadığında 3 iş günü içinde vize sonuçlarını duyuruyor. Tayland’a vize başvurusu yapacaksanız en az 20 gün önceden büyükelçilik ya da ilgili seyahat acentelerine başvuru yapmanızda fayda var. Belirli ülkelerin vatandaşlarının vize işlem süresi en yüksek 1 ayda sonuçlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *