Barbados Gezilecek Yerler


Barbados bir ada ülkesidir. Amerika kıtasında bulunur ve Karayiplerin güneyinde Antil Adaları bölümlerindendir. Venezuela, Saint Vincent ve Saint Lucia gibi ülkelerle deniz sınırı vardır. Ülkenin başkenti Bridgetown isimli şehirdir. Ülke 430 metrekarelik alana sahiptir ve 300 bin nüfusu vardır. Ortaya konan araştırmalar ülkede MÖ 800’ü yıllara kadar yaşam olduğunu saptamıştır. Barbados göz alıcı plajları sayesinde Amerika kıtasının yaz turizm cennetidir. Ayrıca ülkedeki çok sayıda tarihi ve turistik yerler de yoğun olarak ziyaretçi çeker.

Barbados Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Harrison Mağarası

Ülke sınırlarında yer alan mağara, gözle görülebilecek en güzel jeolojik oluşumlardan biridir. 1981 yılında görücüye açılmıştır. Doğal oluşumların dünyadaki en güzel örneklerinden biridir.  Mağaranın içinden tramvayla geçiş yapılır. Sarkıt, dikit ve sütun gibi karstik oluşumlar mağara içinde gözlenebilir. Bu yüzden mağara turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilir. Tramvay turları yapılan mağara ülkenin en popüler ziyaret noktalarından biridir.

  • Andromeda Bahçeleri

Ülkede yer alan Saint Joseph köyündeki 6 dönüm alana sahip araziye yapılan botanik bahçesidir. Barbados Bahçe Derneği girişimleri sonucunda 1970 yılında halka açılmıştır. Bahçenin denize bakan bölümünde insanların kullanması için kütüphane, derslik, kafeterya ve hediyelik eşya dükkanları gibi birçok sosyal alan yer alır. Burada birçok tropikal ağaç ve farklı türdeki çiçekli ağaçlar bulunur. Bu yapısıyla ülkenin en önemli doğal parklarından biridir. Bahçe mükemmel bir görsel zevke sahiptir ve rengarenk bir yerdir.

  • St Nicholas Abbey

Batı Yarım Küre bir tek üç tane gerçek Jakoben tarzında konağa ev sahipliği yapar. Bu konaklardan biri de Barbados sınırları içinde yer alan St Nicholas Abbey konağıdır. 1650 ve 1660 yılları arasında Albay Benjamin Berringer tarafından yaptırılmıştır. Tudor ve Georgia mimari tarzına sahip konak İngiliz Jakoben köşklerini andıran bir yapıya sahiptir. Barbados Turizm Otoritesi bu yapıyı Barbados’un Yedi Harikası listesine almıştır. Bu yüzden yapı yoğun olarak turistlerin ilgisini çeker.

  • Barbados Müzesi ve Tarih Derneği

Ülkenin ünlü bir müzesidir. Tarihsel, sanatsal ve mimari bakımdan çok sayıda esere ev sahipliği yapar. 1933 yılında kurulmuştur. Tarihsel dokusu ziyaretçilerin ilgisini çeker. Müzede 500.000 eser ye alır. Eser çeşitliliği ise müzenin oldukça popüler bir ziyaret noktası olmasını sağlamıştır.

  • Miami Plajı Barbados

Ülkenin Oistins kasabası yakında yer alan bir plajdır. Adanın güneyinde yer alan plajda sakin sular ve parlak gün batımı manzarası meşhurdur. Masmavi bir denize sahiptir ve ince taneli kumları yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ilgisini çeker. Plajda her yaştan insanın eğlenmesi adına imkanlar yer alır. Yaşlılar yürüyüş ve egzersiz yapabilirken gençler e sörf ve eğlenceli etkinlikler yapabilirler. Sahilde alışveriş kompleksleri, sıcak yiyeceklere ulaşabileceğiniz restoranlar ve kafeler hizmet verir.

  • Parlamento Binaları

Kamu Binaları adıyla da bilinen yapılar başkent Bridgetown sınırlarında Anayasa Nehri kuzeyinde bulunur. Ayrıca ülkenin meclisini barındırırlar ve güney bölümü Ulusal Heroes Meydanı’na ev sahipliği yapar. 1870 ile 1874 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapılar Neo-Gotik mimari tarzını yansıtan önemli örneklerden biridir. Barbados Meclisi 1639 yılında kurulmasına rağmen ülkenin parlamento binası 1800’lü yıllarda yapılmıştır. Meclis ortalama 335 yıl bazı devlet dairelerinde toplanmıştır. Meclis mükemmel bir parlamento binasına sahiptir. Binalar UNESCO tarafından ilgiyle izlenmektedir.

  • Çiçek Ormanı

Ülkedeki Saint Joseph köyü yakınlarında bulunan mükemmel bir park ve bahçe alanıdır. Tropikal ağaçlar ve birbirinden etkileyici çiçekli bitkiler ile bölge halkının ve turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği doğal parklardan biridir. Parkta dolaşırken kendinizi bir film içinde hissedebilirsiniz. Ayrıca orman kartpostal tadındadır. Rengarenk çiçekler, boy boy yemyeşil ağaçlar mükemmel bir uyum içinde sizi selamlar.

  • Busso Özgürlük Heykeli

Başkentin doğusunda yer alan ve 1816 yılında köleliğe karşı çıkan bir isyanda yakalanarak kollarına zincir vurulan bir vatandaşı simgeleyen yapıdır. İsyandan 169 yıl geçtikten sonra 1985 yılında dikilmiştir. Ülkenin en değerli anıtlarından biri olarak kabul edilir. Heykelin her iki bileğinden sarkan zincirler insanları şaşırtır. Ülke halkının kölelik karşısındaki direnişini simgeleyen heykel çok sayıda turisti kendisine çeker.

  • Hillaby Dağı

Ülkenin Doğu Karayip adalarında yer alan en yüksek dağdır. Deniz seviyesinden 340 metre yukarıda yer alır. Ülkenin sembol noktalarından biridir. Dağın zirvesinden Aziz Andrew Kilisesi yer alır. Bu kilise dağa farklı bir atmosfer kazandırır. Her yıl çok sayıda turist buraya gelir ve zirveden ülkenin manzarası eşsiz bir güzellikte izlenebilir. Ayrıca bölge dağcılarında yoğun olarak ilgisini çeker. Bu noktalar ülkenin en popüler gezilecek yerleri arasında bulunur.

Barbados tarihini ve doğasını yaşadıktan sonra geceleri eğlenmek için nerelere gidebileceğinizi merak ediyorsanız Barbados Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak en iyi gece mekanlarını öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *