Peru Nasıl Gidilir?

Dünyanın en değişik ülkelerinden biri olan Peru, dünyada yaygın olmayan bir çeşitliliğe, zengin kültürel ve tarihi mirasa sahiptir. Mutlaka herkesin seyahat listesinin bir köşesinde olması gereken büyülü Peru’ya Türkiye’den hava veya deniz yoluyla gidilebilir.

Peru’ya sadece havayoluyla gidileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kolombiya ve Brezilya’dan Amazon Nehri’ni kullanarak Peru’ya gidilebilir. Brezilya’dan yapacağınız bir seyahat yaklaşık 10 saat sürdüğü öngörülmektedir. Ancak denizde yolculuk yapmanın zorlukları düşünülünce pek tercih edilen bir yol değildir.

Peru Uçakla Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Peru’ya aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Peru’ya hava yoluyla ulaşımda yolculuk 15 saat ile 30 saat arası sürebilmektedir. Yani yola çıkacaksanız 20 saati gözden çıkarmakta fayda var. Peru’nun başkenti Lima’ya en az bir aktarmalı uçuşlar bulabilmeniz mümkün. Cusco’ya ise genelde Lima aktarmalı uçuşlar ile geçebilirsiniz.

Türkiye’den Peru’ya gitmek için bilet almanız gereken havaalanı Peru’nun başkenti Lima’da bulunan Jorge Chavez Uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezine 15,5 km uzaklıkta olan havaalanı turistler tarafında da en çok tercih edilen havaalanıdır.

Peru turistik amaçlı seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Peru turistik amaçlı ziyaret gerçekleştirecek olan Türk Vatandaşlarından, Peru’ya yapacakları seyahatlerde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutmuştur. Ancak aktarmalı olarak Peru’ya gidecek olan vatandaşların şu hususa dikkat etmesi gereklidir.

  • Peru’ya olan uçuşlarda ABD üzerinden transit gitmek isterseniz dikkat edilmesi gereken, vizenin gerekliliğidir. Frankfurt üzerinden aktarma yaparsanız da transit vizenizin olması gerekmektedir. Ya da İspanya üzerinden geçip ABD’ye hiç girmeden de rahatlıkla Peru’ya ulaşmanız mümkündür.

Peru’ya gittikten sonra nereleri gezebileceğiniz ile ilgili olarak Peru’da gezilecek yerler adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *