Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala, Orta Amerika’da bulunan, kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvodar’la komşu olan bir ülkedir. Ayrıca Karayip Denizi’ne ve Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. Amerika’nın incisi ve ağaçların şehri olarak bilinen bu ülke Mayalara uzanan tarihi, değişik kumsalları ve ormanları ile egzotik ve keşfedilmeyi bekleyen mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biridir. Kilise, müze, antik kent, volkanik dağ, göl gibi gezilip görülecek pek çok turistik yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkede İspanya kökenliler ve Guatemala Kızılderililer olmak üzere iki etnik kök bulunmaktadır. Ülkede İspanya’nın kültürü baskın olarak fark edilmektedir. Aynı zamanda ülke sizi adeta aksiyon filmlerinde gördüğünüz karelerin içinde hissettirecektir.

Karayipler ve Pasifik okyanusu ile çevrili olan Guatemala çok sayıda doğa güzelliği, Volkanik kraterler sebebiyle oluşmuş göller, ve görünce şaşıracağınız daha birçok güzelliği barındıran ülkede gezilecek ve görülecek yerleri sizin için derledik.

Guatemala Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesi

  • Tikal

1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Tikal, Maya kültürü hakkında birçok şey görebileceğiniz, piramit, saray gibi onlarca tarihi yapıya sahip, Maya kültürüne ait en büyük arkeolojik alandır. Guetamala denince akla ilk gelen ve gitmeden dönülmemesi gereken bir yerdir.

  • Atitlan Gölü

Dünyanın en güzel göllerinden biri olarak anılan Atitlan Gölü; Atitlan, San Pedro ve Toliman volkanlarının ortasında kalmaktadır. 340 metreyi bulan derinliği ile Orta Amerika’nın en derin gölü olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda göl tarıma yaptığı katkı sayesinde de ekonomik açıdan çok önemlidir. Doğanın bu yönünü,a muhteşem manzarasını, sakin atmosferiyle buraya giden herkesi kendisine hayran bırakmaktadır.

  • Chichicastenango Market

Dar sokakları, kiremit çatılı evleri ve sıcakkanlı insanlarıyla ünlü Chichicastenango kasabasında kurulan Chichicastenango Market size aradığınız her şeyi bulma imkanı sunuyor. Ülkenin yerel tatları ve gündelik yaşamını keşfetme fırsatı sunan bu Pazar, Perşembe ve pazartesi günleri açık. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayıp sevdiklerinize hediyelik eşyalar almanızı öneririz.

  • Antigua

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu önemli kent, Guatemala Krallığı’na başkentlik yapmış turistik bir kenttir. Bu kentte sayısız tarihi ve kültürel yapı ve doğal güzellikle karşılaşabilirsiniz. Bu kentte İspanyol kültürüne ait pekçok yapı ile de karşılaşabilirsiniz.

  • Pacaya Volkanı

Antigua kentinin yakınlarında yer alan Pacaya, 2552 metre yüksekliğe sahip aktif bir yanardağdır. İlk patlayışı 23 bin yıl önce gerçekleşen dağın, en son püskürtmesi de Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmiştir. Patlama sonrası manzara görülmeye değer.

  • Rio Dulce

Rio Dulce, Dulce River ismiyle bilinen ve ülkenin Izabel bölgesinde bulunan, Karayip Denizine yelken açmak isteyen maceraperestlere sakin atmosfer ve muhteşem manzarasıyla unutulmaz bir deneyim sunuyor.

  • Flores

Tikal Arkeolojik kentinin hemen yakınında bulunan Flores, petez Itza Gölü üzerinde bulunan eski bir Maya adasıdır. Herkesin çok ilgisini çeken bu ada her yıl çok sayıda turisti çekmektedir. Adayı ilgi çekici hale getiren göl suyunun sürekli yükselmesi ile birlikte çoğu cadde ve sokağın su altında kalmasıdır. Birkaç yıl içerisinde adanın yok olacağı düşünülmektedir. Ada yok olmadan önce görmenizi tavsiye ederiz.

  • Santa Maria

Ülkenin Quetzaltenango kentinin yakınlarında yer Santa Maria da Pacaya gibi aktif bir yanardağdır. 1902 yılında burada çok büyük bir patlama gerçekleşmiştir. En son da 2006 yılında patlayan dağ turistlerin uğrak yerlerinden biridir.

Guatemala’da gezilecek yerleri yukarıda sizler için derledik. Eğer gitmeyi düşünürseniz seyahat rotanıza bu güzel destinasyonları da eklemeyi asla ihmal etmeyin .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *