Ürdün Gezilecek Yerler

Ürdün, resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı… Ülkemizden birçok kişinin turistik olarak gidip gördüğü ve Dünya’da da çok merak edilen ülkelerin başında gelmektedir. Ürdün Orta Doğu olarak tabir edilen bölgede bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzey kısmında Suriye ile komşu olurken, Kuzeydoğusunda Irak, Güneyinde ve Doğusunda Suudi Arabistan ve aynı zamanda da batısında İsrail ve Batı Şeria ile komşu olmaktadır. Ürdün’ün başkenti ise Amman’dır. Amman hayatın yoğun bir şekilde yaşandığı yerler arasında gelmektedir. Ülkenin resmi dini İslam olarak kabul edilmiştir. Konuşma dili ise Arapça olarak bilinmektedir. Ürdün para birimi olarak Ürdün Dinarını kullanmaktadır.

Ürdün Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ürdün yıllardan beri medeniyetin yoğunlukta olduğu yerlerden sayılmaktadır. Birçok tarihi olaya şahitlik etmiş bu ülkede gidip görülecek çok yer bulunur. Bizler de rotanızı eğer Ürdün’e çevirdiyseniz ve hatta Ürdün’e ön yargılı yaklaşıyorsanız sizin ön yargılarınızı kıracak bilgiler vereceğiz. Ürdün ile ilgili diğer bilgileri almak istiyorsanız, diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

  1. Petra

Ürdün’de gidilecek yerler arasında Petra’yı tercih edebilirsiniz. Petra Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Antik kentlere ve tarihe merakınız var ise kesinlikle gezilecek yerler rotanızda ilk sıraya Petra’yı almanızı öneririz. Petra yapılan araştırmalara göre 2000 yıllık bir antik kent olmaktadır.

  1. Ram Vadisi

Ürdün’de kamp ve tırmanış için uygun olan ve çoğunlukla kamp ve tırmanış için tercih edilen vadi, Ram vadisidir. Ram vadisi bir diğer adıyla da ay vadisi olarak bilinmektedir. Ürdün’ün güneyinde bulunan Akabe’nin 60 km uzağında bulunmaktadır. Sizler de bir doğa harikası görmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

  1. Nibu Dağı

Bir başka gidip görülecek yerlerden biri de Nibu dağıdır. Nibu dağı yaklaşık olarak deniz seviyesinden 817 metre yüksekliktedir. Bu dağın en önemli özelliği ise Musa’ya vadedilmiş topraklar olarak Nibu dağı gösterilmektedir. Bu açıdan eğer Ürdün’e yolunuz düştüyse mutlaka Nibu dağına uğramanızı öneririz.

  1. Amman Kalesi

Amman kalesi Ürdün’ün başkenti olan Amman’da bulunan tarihi bir kaledir. Bu kale yıllardan beri ziyaretçilerin odak noktası haline gelmiştir. Kalenin bulunduğu L şeklindeki tepe, aslen Amman’ı oluşturan yedi dağdan biridir. Cilalı Taş Devri’nde çanak çömlek buluntularından bu yana yerleşim bulunmaktadır.

  1. Amman Roma Tiyatrosu

Amman Roma tiyatrosu 6 bin kişilik olarak hazırlanmış ve dönemin etkinliklerinin yapıldığı yer olarak belirlenmiş bir tiyatrodur. Bu tiyatro içerisinde bir de iki tane müze bulunmaktadır. Tiyatro kentin en önemli turistik destinasyonları arasında yer almaktadır.

  1. Ad Deir

Aynı zamanda El Deir olarak da bilinen bu yer Ürdün’ün antik kenti olan Petra’da kayalardan oyulma olarak yapılmış bir anıttır. Eğer Petra’yı ziyaret etme fikriniz var ise mutlaka listenize Ad Deir’i de eklemenizi öneririz.

  1. Ma’in Kaplıcaları

Ürdün yer altı kaynakları olarak da zengin bir ülkedir. Bu ülkede Ma’in adı verilen bir kaplıcalar bulunur. Bu kaplıcalara giderek tatil vaktinizi çok rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

  1. Madaba Haritası

Ürdün’ün Madaba bölgesinde bulunan bu harita Orta Çağ hakkında bizlere bilgi veren önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bizans mimari örneklerinden biri olarak günümüze kadar kalmıştır. Aziz George kilisesinin tabanındaki mozaik çalışmasının bir parçasıdır. Madaba haritası Kutsal Topraklar, antik Filistin ve özellikle Kudüs’ün işlendiği elimizde olan en eski özgün harita çalışmasıdır. Sizler de bu özgün haritayı görerek farklı bir dünyaya kapılarınızı açabilirsiniz.

Ürdün seyahatinizin gündüz kısımlarını tamamladıktan sonra biraz eğlence istiyorsanız, Ürdün Gece Hayatı adlı yazımızdan Ürdün gece kulüpleri ve eğlence mekanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *