Filistin Vize İstiyor Mu?

İnsanlık ve din tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan Filistin’in kural olarak Türk vatandaşlarına bir vize uygulaması bulunmamaktadır. Ancak bu bölgede İşgalci bir güç olarak bulunan İsrail, bu bölgedeki tüm sınır kapılarını kendi tabiiyetinde bulundurduğu için Filistin’e girebilmek için İsrail şartlarına göre vize alınması gereklidir.

Yeşil, gri veya kırmızı Türk Pasaportuna sahip olan kişiler; Filistin’e gidebilmek için vize almasına gerek yoktur. İsrail hükümeti; bu kişilerin en fazla 3 aylık seyahatlerinde vize aramıyor. Ancak halk bilinde bordo olarak bilinen umumi pasaport sahipleri Filistin’e gidebilmek için İsrail vizesi alması lazım olur.

İsrail – Filistin Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail vizesi için başvurular Ankara Elçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılabilir. Başvuru için önceden randevu talep etmenize gerek yoktur. Ancak gitmeden evvel Elçiliği veya Başkonsolosluğu arayarak vize başvurusu hakkında ve yoğunluk durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Vize almak için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru yaptığınızda birkaç günlük inceleme süreci olur. İncelemenin ardından konsolosluk tarafından görüşmeye çağrılırsınız. Görüşmede size neden Filistin’e gitmek istediğiniz, ne yaptığınız, kim olduğunuz, orada ne yapacağınız hakkında sorular sorulur. Bu sorulara akılcı cevaplar vererek kolaylıkla vize alabilirsiniz.

İsrail Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İsrail vizesi alabilmek için başvuru sırasında aşağıdaki belgelerin de sunulması gereklidir.

  • Başvuru sahibinin başvuru tarihi itibariyle en az altı ay geçerli pasaportu
  • Herhangi bir işveren yanında maaşlı çalıştığını gösterir maaş bordrosu yahut sigorta belgesi
  • Başvurucunun kendi işinin sahibi olması halinde işyerine ilişkin Ticaret Odası kaydı
  • Vize başvuru formu
  • İsrail’de yaşayan birinden gelen bir davet mektubu
  • İsrail – Filistin bölgesinde konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgisi
  • Tur kapsamında Filistin’e gidiliyorsa, turun gezi programı ve referansı
  • Gidiş – Dönüş yapılacak uçağın rezarvasyon bilgileri

İsrail Vizesi Ücretli Midir?

İsrail Hükümeti, Türkiye’den yapılan vize başvuruları için herhangi bir vize hizmet ücreti talep etmemektedir. Yani İsrail vizesi ücretsizdir. Ancak aracı kurumlar vasıtası ile başvuru yapacaksanız aracı kurumlara 50-60 Dolarlık bir hizmet bedeli ödemeniz gerekebilir.

Filistin vizesi sorununu halleden ancak Filistin’e nasıl gideceğini bilmeyen okurlarımız Filistin’e Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *