Makau Vize İstiyor mu?


Makau Çin’e çok yakın olan eski bir Portekiz sömürgesidir. Çin’in başkenti Hong Kong’un güneyinde yer alan ülke ilk etapta Portekiz tarafından ticaret merkezi olarak kullanıldı. Ayrıca Portekiz adayı bölgede daha kalıcı olmak amacıyla Çin’de yapacağı misyonerlik çalışmaları sırasında da kullanmış. Makau ülke yönetimini 1887 yılında Çin tamamen Portekiz’e bırakır. 1987 yılında yenilenen anlaşma ile Makau’nun  1999 yılında Çin’e verilmesi konusunda anlaşılır. Böylece 1999 yılında Makau Çin’e ağlı bir özerk devlet haline geldi. Ada devleti olan ülkenin tek kenti Makau’dur. Ülkede yarım milyon insan yaşar. Ülkede resmi dil Çince ve Portekizcedir. Ülke her yıl ortalama 5 milyon turiste ev sahipliği yapar. Bu kadar turist çekmesinin en büyük sebebi ise Hong Kong’da yasak olan kumarhanelerin bu ülkede serbest olmasıdır. Bu yüzden Doğu’nun Las Vegas’ı olarak anılır. Para birimi ise Macanese Pataca’dır. Burada Hong Kong doları da kullanılabilir. Ancak ülkenin para birimi başka bir yerde kullanılmıyor. Ülkenin %90’ı kentleşmiş bir şekildedir.

Makau Türk vatandaşları için 30 güne kadar vize istemez. Ancak daha uzun süre kalmak isterseniz Çin Halk Cumhuriyeti büyükelçiliğinden gerekli vize işlemlerini yapabilirsiniz. Sadece girerken bir belge dolduruyorsunuz ve görevlilere teslim ediyorsunuz. Bu işlemden sonra ülkeye girerek 30 güne kadar istediğiniz gibi kalabilirsiniz.

Makau Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahat edecek pasaport sahipleri öncelikle 30 günden fazla kalacaksa Ankara Çin Büyükelçiliği ya da İstanbul Çin başkonsolosluğuna giderek vize başvurusu yapmaları gerekir. Buralara giderek gerekli evrakları götüren kişiler Makau için vize başvurusu yapabilirler. Ancak buralar genelde başvuruları yetki verilen acenteler vasıtasıyla kabul ederler. Bu yüzden bu acenteleri de öğrenmenizde fayda var. Çünkü Çin yetkilileri turistik vizelerde bireysel başvuruları şuan için kabul etmiyor.

Makau Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Başvuru tarihinizden itibaren en az 6 ay süresi olan ve iki boş vize sayfası olan pasaportun aslı
  • Arka fonu beyaz, önden çekilmiş,  mat kağıtta, beyaz kıyafet ve gözlüklü olmayan fotoğraf
  • Dilekçe
  • Esnafsanız gerekli odalardan son 6 aya ait faaliyet belgesi aslı ve son 1 yıl onayla vergi levhası fotokopisi
  • Yüksek netliği olan renkli ya da siyah beyaz nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Banka hesap cüzdanı
  • Otel ve uçak rezervasyonu
  • Adli sicil kaydı
  • İkametgah belgesi

Makau Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Makau için başvuracağınız vizede başvuru tipinize göre vize ücreti değişir. Turistik vizeler 2019 yılın itibariyle 160 dolardan 190 dolara kadar çıkabilir. Bu durum da giriş sayısına göre değişiklik gösterecektir.

Makau Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Makau için vize başvurusu yapacaksanız normal şartlarda vize başvurunuz 15 gün içinde sonuçlanır. Ancak yılın bazı zamanlarında Çin’de fuar ziyaretleri olur. Bu sebeple de yoğunluk ortaya çıkar ve süre biraz uzayabilir. Bu durumlarda erken başvuru yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *