Kosova Gezilecek Yerler

2008 yılında bağımsızlığını kazanan Kosova, her ne kadar küçük bir ülke olsa da içerisinde çok sayıda tarihi ve doğal güzellik vardır. Özellikle balkanların tarih boyunca farklı medeniyetlerin himayesinde olmasının ciddi bir kültürel zenginlik getirdiği bilinir. Bu durum Kosova için de geçerlidir. Sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetinde kalan Kosova’da, bu devlet döneminde inşa edilen farklı tarihi yapılar günümüze kadar ulaşmayı başardı. Bunun haricinde ise ülkenin konumundan dolayı doğal güzellikler bakımından zengin sayılabilir. Aşağıda, bu ülkede yer alan birbirinden özel olan gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Kosova Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Kosova Etnografya Müzesi

Kosova Etnografya Müzesi, ülkenin en önemli kültürel miraslarından birisidir. Emin Gjiku Kompleksi içerisinde bulunan müzede, geçmişte kullanılan kıyafetler, mobilyalar, ev eşyaları ve silahlar sergilenmektedir. Burası gezildiğinde, geçmişte Kosova’da nasıl bir hayat sürüldüğü çok rahat bir şekilde anlaşılır. Müzenin bir bölümünde de çeşitli kazılarda çıkarılan çanak ve çömlek türünden eşyalar sergilenmektedir.

  • Gracanica Manastırı

Priştine’ye bağlı bir kasabada yer alan manastır, aynı zamanda Arnavutluk Manastırı ismiyle de bilinir. Çok eskiden yapılan ve farklı nedenlerden dolayı harabeye dönen bazilika kalıntısı üzerine inşa edilmiştir. UNESCO dünya kültür mirasları listesinde bulunan bu manastırın mimarisi oldukça etkileyicidir. Ülkeye gelen turistlerin büyük bir bölümü, bu manastırı ziyaret etmektedir.

  • Prizren Kalesi

Dusan Kalesi adıyla da bilinen yapı ilk olarak 976 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Bizanslıların 1025 yılında tamamladığı kale, kent savunması için kullanılmıştır. Burada kalenin bulunması, Prizren kentinin önemini arttırmış ve buna bağlı olarak Sırp İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Daha sonra Osmanlıların eline geçen kalede, zaman zaman onarımlar yapılmış ve günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır.

  • Sinanpaşa Camii

Osmanlı’nın hakimiyetinde çok uzun süre kalmasından dolayı Kosova’da çok sayıda Osmanlı eseri vardır. Bunlardan birisi de Prizren kentindeki Sinanpaşa Camiidir. Bu camide Osmanlı mimarisi kendisini net bir şekilde hissettirmektedir. 1615 yılında açılan cami, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kosova’nın en önemli turistik noktalarından birisi olarak kabul edilir.

  • Miruşa Şelaleleri

Miruşa Deresi’nin oluşturduğu şelaleler topluluğudur. Görenlere görsel bir şölen sunan şelaleler, 12 farklı kademeden oluşur. Söz konusu şelalelerin en yükseği 22 metredir. Bölgede, dereden ve şelalelerden dolayı mağaralar ve kanyonlar oluşmuştur. Dolayısıyla bölgenin tamamının doğal bir güzellik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  • Peç Patrikhanesi Manastırı

Kosova kentlerinden olan Peç sınırları içinde bulunan manastır, 13.yüzyılda Sırplar tarafından inşa edilmiştir. Kosova’nın en eski tarihi yapılarından birisidir.

Ülkenin öne çıkan gezilecek yerleri bunlardır. Fakat Kosova’da bunların haricinde de çok sayıda tarihi ve doğal güzellik vardır. Özellikle Osmanlı döneminde inşa edilen Taş Köprü, Kırık Camii ve Şadırvan gibi yerlerin mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Buraya geldiğinizde, beklentilerinizden çok daha fazlasını bulacağınızı söyleyebiliriz.

Kosova’da gezilecek yerleri bitirdikten sonra Kosova Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak gece kulüpleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *