Kırgızistan Gezilecek Yerler

Gerek doğal güzellikleri gerekse ülkemizden kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmesinden dolayı, Kırgızistan binlerce gezgin tarafından tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiş durumdadır. Kırgızistan’ı ziyaret etmek isteyen kişiler, öncelikli olarak şehrin dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü, ülkemizde iller olarak ayrılan noktalar, Kırgızistan’a gelindiği zaman eyelet ya da bölge anlamına gelen oblastlar olarak ayrılmaktadır. Kırgızistan genelinde de toplamda 7 oblast yani bölge bulunmaktadır. Bunlar, Çuy, Celalabad, Talas, Batken, Issık Göl, Oş ve Narin şeklindedir. Her birinin kendisine has doğal güzelliği, tarihi yapıları, önemli yerleşim alanı olması ya da doğa aktiviteleri olması ile ön plana çıktığını da söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı Kırgızistan gezilecek yerler konusunda oldukça farklı alternatifleri sizlere sunacaktır.

Kırgızistan Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kırgızistan gezilecek yerler konusunda gezginlerin kesinlikle listelerinde yer alması gereken noktaları da şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

  • Başkent Bişkek

Çuy Bölgesi’nin içerisinde yer alan, Kırgız sıradağlarının uç vadilerinden birisinin üzerine kurulmuş olan başkent Bişkek, ülkenin en büyük ve en gelişmiş kentidir. Özerk statüsüne sahip olan başkent, geçmiş dönemlerde ticari amaçlı olarak çok fazla kullanılmıştır. İpek Yolu üzerinde olmasından dolayı, geçmiş dönemlerde dinlenme noktası olarak Bişkek seçilmekteydi. Bundan dolayı gerek şehir merkezinde gerekse kırsal alanda geçmiş dönemden kalma yapılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bişkek’e gelecek olan kişilerin, kent merkezini gezdikten sonra Süleyman Dağı’na da kesinlikle çıkması gerekmektedir.

  • Susamyr Yaylası

Kış aylarında gelecek olan kişileri kara, yaz aylarında gelecek olan kişilerin de yeşile doyacakları Susamyr Yaylası, doğal güzellikleri ile insanları mest etmektedir. Birçok farklı aktiviteye bu yaylada dahil olabilirsiniz. Örneğin, tırmanış yapabilir, trekking, heli ski ya da klasik kayak etkinliklerini zaman ve mekanın uygunluğuna göre burada yapabiliyorsunuz. Ayrıca, buralarda Kırgız ailelerine konuk olarak onların asıl yaşantıları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Süleyman Dağı ve Bora Koh Zirvesi

Kırgızlar tarafından kutsal Kabul edilen Süleyman Dağı ve Bara Koh Zirvesi, Kırgızistan’ın en önemli noktalarından birisidir. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Süleyman Dağı ve Bara Koh zirvesi, birçok rivayeti de beraberinde getirmektedir. Rivayete göre, zamanında Hz Süleyman burayı ziyaret ederek her gün dağın zirvesine çıkarak ibadetlerini gerçekleştirirmiş. Dağın zirve noktasında bir tane müze de bulunmaktadır.

  • Sary Mogol

Tamı tamına 7 bin metre yükseklikte bulunan bu dağı görmeden, kesinlikle Kırgızistan’dan dönmemelisiniz. Genelde tırmanış için Pamir Dağları’na giden kişilerin ziyaret ettiği bu alanda, doğal güzelliklere doyacağınız kadar, aktiviteler ile de eğlenebileceksiniz. Sary Mogol içerisinde tırmanış yapmak istemiyorsanız tur firmaları ile gezintiye çıkabilir ya da atlar ile burada keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu bölgede her sene Temmuz ayında, Ulusal At Oyunları düzenlenmektedir. Sizler de Kırgızistan’a ait geleneksel oyunları izlemek isterseniz, Temmuz ayları için bir seyahat planı yapabilirsiniz.

Kırgızistan’a gidip yukarıdaki yerleri gördükten sonra akşamları neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız Kırgızistan Gece Hayatı adlı yazımıza bakarak Kırgızistan gece mekanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *