Bolivya Vize İstiyor mu?

Bolivya dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. Güney Amerika ülkesi olan Bolivya “Medeniyetler Ülkesi” olarak bilinir. Ülkenin Breziya, Arjantin, Şili, Peru ve Paraguay ile sınırı vardır. Birçok Güney Amerika ülkesi gibi tarihinde çok sayıda askeri darbe bulunur. Ülke bir zamanlar İspanya tarafından sömürge olarak kullanılmıştır. Ancak Yukarı Peru olarak isimlendirilmekten kurtulduktan sonra kendi bağımsızlığını kazanan ülkede günümüzdeki eserlerin önemli bir bölümü sömürge zamanında yapılmıştır. Ülkenin o dönemdeki başkenti Suche’dir. Günümüzde idari başkenti La Paz şehridir ve ülke yaklaşık 11 milyon nüfusa sahiptir.  Bolivya’nın en gelişmiş şehri ise Santa Cruz de la Sierra şehridir. Bolivya dünyanın en yüksek başkentine sahiptir ve ülkenin denize kıyısı yoktur. Burada tatil yapmak oldukça uygundur ve genel olarak tropikal iklim hakimdir. Ülkede mayıs ayında Tinku, ağustos ayında Fiesta de la Virgen, şubat ayında ise Garnaval de Oruro festivalleri düzenlenir. Ülkede oksijen bakımından zorluklar yaşayabilirsiniz. Ülkemiz ile Bolivya arasında yapılan anlaşma neticesinde turistik amaçlı ziyaretlerde Türk vatandaşları 90 güne kadar ülkeyi vize uygulaması olmadan ziyaret edebilirler.

Bolivya  Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bolivya ülkemiz vatandaşlarına 90 güne kadar vize istemese de bu sürenin üzerinde turistik ziyaretler için ülkemizde hizmet veren Bolivya makamlarına başvurarak vize talebinde bulunmanız gerekiyor. Bolivya vizesi almak için gerekli evraklar:

  • Seyahatin dönüşünü kapsayan ve en az 6 ay geçerli pasaport
  • Otel ya da konaklamanın nerede gerçekleştiğini gösteren konaklama rezervasyonu, belge ya da davetiye mektubu
  • Ulaşım rezervasyonu
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bunun dışında ilgili kurum sizden ek belgeler de isteyebilir.

Bolivya Seyahatinde Tıbbi Önlem Uyarısı

Ülkenin başkenti La Paz şehrinin de bulunduğu Cochabamba, Santa Cruz, Tarija ve Chuquisaca bölgeleri ocak ve şubat gibi yaz aylarında yoğun olarak yağış ve sel felaketiyle karşılaşır. Bu yağışlar ve sıcak ile nemli hava koşulları denque isimli salgın sıtma türü hastalığa yakalanma riskini doğurur. Bu yüzden de ülkeye seyahat edecek kişiler ülkenin hava ve yağış durumunu önceden öğrenmelidir. Bunun yanında gerekli aşı ve tıbbi önlemleri alarak seyahate çıkmalıdır. Sıtmaya karşı Bolivya seyahatinde düzenli kullanacağınız ilaçlar bulunur. Uygun ilaç ve aşılanma zamanı hakkında ülkemizin Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlık Merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. Bu konuda hem ülkemiz yetkili makamları hem de Bolivya yetkili makamları ziyarette bulunacak turistlere tıbbi önlem uyarısı yapmaktadır.

Bolivya’ya gitmek için tüm vize işlemlerini hallettiniz ancak nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız, seyahatinizi planlamadan evvel Bolivya Nasıl Gidilir ve Bolivya Ucuz Uçak Bileti adlı yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *