Madagaskar Gezilecek Yerler

Madagaskar Afrika Kıtasından Mozambik kanalı ile ayrılan ünlü bir adadır. Asıl adı ise Madagaskar Cumhuriyeti olmaktadır. Konum itibariyle de Hint Okyanusunun batı kısmında yer alır. Madagaskar adası dünyanın en büyük dördüncü adası olması itibariyle oldukça ünlüdür. Başkent Antananarivo en çok tercih edilen yerlerden biri olmaktadır.

Madagaskar eski bir Fransız sömürgesi olduğu için konuşulan diller Fransızca ile yerlilerin bolca konuştuğu Malagaşça’dır. Madagaskar’da geçerli olan para birimi ise Madagaskar Ariarisi olmaktadır.

Madagaskar doğal güzellikleri ile birçok filme konu olmuştur. Bu açıdan bakıldığında gezilecek yerler bakımından zengin bir yerdir. Özellikle de doğayı seviyor ve hayvanlarla iç içe olmak istiyorsanız, sizlere çok güzel yerleri önereceğiz. Madagaskar hakkında daha fazla bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Madagaskar Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  1. Andasibe-Mantadia Milli Parkı

Doğu Madagaskar kısmında bulunan Alaotra Mangoro bölgesinde yer almaktadır. Milli park çeşitli hayvanları içerisinde barındırmaktadır. 155 km2’lik bir alanı kapsaması bakımıyla oldukça büyük bir milli park olmaktadır. Yağmur ormanları oldukça dikkat çekici bir havaya sahiptir. İklim olarak da nemli iklime sahiptirler. Milli park içerisinde bolca lemur görebilirsiniz. 1989 yılında açılmış olan milli park sizlerin ziyareti için hazır bir şekilde beklemektedir.

  1. Isalo Milli Parkı

Madagaskar milli parklarıyla oldukça dikkat çeken bir yer haline gelmiştir. Madagaskar’ın Ihorombe Bölgesi’ndeki bir Milli Parktır. Park, kumtaşı oluşumları, derin kanyonlar, hurma kaplı vahalar ve otlaklar da dahil olmak üzere çok çeşitli araziler bulunmaktadır. Bu arazileri görmek için mutlaka gezilecek yerler listenizde burayı ikinci sıraya koymanızı öneririz.

  1. Baobablar Bulvarı

Baobablar sokağı olarak da bilinen burası çok meşhur ağaçları ile ünlüdür. Batı Madagaskar’ın Menabe bölgesindeki Morondava ile Belon’i Tsiribihina arasındaki toprak yolu kaplayan tanınmış bir Grandidier baobab grubu olarak bilinmektedir. Güzel manzaraları sayesinde birçok ülkeden ziyaretçiler özelliklede buraya gelerek fotoğraflar çekilmektedir.

  1. Ranomafana Milli Parkı

Daha öncede bahsettiğimiz gibi Madagaskar tam anlamıyla milli parklar konusunda ünlüdür. Ranomafana milli parkıda bu parklardan biridir. Yeşillikler içerisinde Lemur ve bukelemum gibi vahşi hayvanları görebilirsiniz. Bu yağmur ormanında dolaşmak istiyorsanız mutlaka rehber tutmanız gerekecektir. Rehbersiz gezmeniz mümkün değildir.

  1. Tsingy de Bemaraha Milli Parkı

Madagaskar’ın kuzey batısında yer alan bu milli parkı da listeniz aranızda yer vermeniz gerekmektedir. Milli park jeolojik oluşumu barındırmaktadır. Bu jeolojik oluşumu görmek için gezilecek yerler listenizde mutlaka buraya yer vermeniz gerekecektir.

  1. Queen’s Palace

Antananarivo’lu Rova, 17. ve 18. yüzyıllarda Imerina Krallığı’nın egemenlerinin ve 19. yüzyılda Madagaskar Krallığının hükümdarlarının evi olarak hizmet veren Madagaskar’daki bir kraliyet sarayı kompleksi olarak bilinmektedir. Eğer tarihi özellikleri de merak etmek istiyorsanız, mutlaka Queen’s Palace’ı da gezilecek yerler listenizde başa koymanız gerekecektir.

Madagaskar’da gezilecek yerlere gittiyseniz, Madagaskar Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak bu ülkedeki en iyi gece kulüpleri, fiyatları ve hizmet kalitesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *