Ukrayna Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Ukrayna-vizesi

Ülkemizden birçok vatandaşımızın gidip görmek istediği ülkelerden birisi olan Ukrayna, özellikle 2017 yılından itibaren milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmeye başlamış durumdadır. Daha önceleri vize şartı ile ziyaret edilebilen Ukrayna ile 1 Haziran 2017 tarihinde yapılan vize muafiyeti anlaşması sayesinde, kişilerin Ukrayna vizesi almasına gerek kalmadan doğrudan ziyaret gerçekleştirmeleri mümkün hale gelmiştir. Kişiler, her iki ülke arasında yapılan anlaşma neticesinde, aynı zamanda pasaport şartına da takılmamaktadır. Çünkü, anlaşma detaylarında, ülkeler arasındaki geçişlerin sadece çipli kimlik kartları ile yapılabileceğinden söz edilmektedir. Bu da demek oluyor ki, kişilerin pasaportu olmasa bile, sadece çipli kimlik kartları ile Ukrayna’ya giriş yapmaları mümkündür.

2017 yılının başından itibaren geçerli olan bu anlaşma ile birlikte, yurt dışına seyahat eden kişilerin de hızlı bir şekilde kimlik kartlarını yeniledikleri bilinmektedir. Bu kimlik kartları 2020 yılına kadar dağıtılmaya devam etmektedir. Tamamen randevu sistemine göre alınabilen bu kimlik kartları için ise, kişilerin acele etmesinde fayda vardır. Eğer çipli bir kimlik kartınız varsa ve Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, bazı belgelerinizin ise hazır olması gerekmektedir. Buna göre, Ukrayna vizesi olmadan ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken evraklar şu şekildedir.

  1. Öncelikli olarak çipli nüfus cüzdanlarınızın hazır bulunması gerekmektedir.
  2. Yurt dışına çıkış harcınızı yatırmış olmanız gerekmektedir.
  3. Gidiş ve dönüş olacak şekilde biletinizin hazır olması gerekmektedir.
  4. Ukrayna ziyaretinizde konaklayacağınız otelin rezervasyon çıktısı.

Sadece çipli kimlik kartlarını kullanarak Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin hazırlaması gereken evraklar yukarıdaki gibidir. Burada en dikkat edilmesi gereken durum ise, yurt dışı harç işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu harcın ödenebilmesi için herhangi bir banka ile online platformdan ödeme yapılmamaktadır. Bunun yerine yurt dışına çıkış harcı ödemesi yapacak olan kişilerin, uçağa binmek için hava limanına gittiklerinde, burada bulunan yetkili veznelerden ödeme yapmaları gerekmektedir. Eğer pasaportunuz varsa ve pasaport ile Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız bu durumda kimlik kartınız, pasaportunuz, yurt dışına çıkış harcı, gidiş dönüş biletleriniz ve otel rezervasyonu çıktınızı temin etmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *