Katar Vize İstiyor Mu?


Körfez ülkelerinden olan Katar’a seyahat etmek isteyenlerden vize istenmemektedir. Burada 30 gün daha az kalacak kişiler, sahip oldukları pasaportlar ile bu ülkeye giderek turistik amaçlı olarak seyahat edebilir. Fakat kullanılan pasaportun geçerliliğinin 6 aydan daha fazla olması gerekiyor. Bu şartın sağlanmaması durumunda, ülke içerisine giriş yapılamayacaktır.

Katar, Türkiye de dahil olmak üzere 80’den fazla ülkenin vatandaşlarından vize istememektedir. Bunun yerine seyahatin hangi amaçlı yapıldığını ve ne kadar süre burada kalınacağını gösteren bazı kanıtlar istenmektedir. Bunlar genellikle dönüş uçak bileti ya da otel rezervasyonu olmaktadır. Söz konusu şartlardan özellikle otelin maliyeti çok fazla olabilmektedir. Bunun için iptal edilebilir otelden rezervasyon yaptırılabilir.

Katar, turistlere her ne kadar kolaylık sağlasa da koymuş olduğu kurallara uyulmasını istemektedir. Özellikle ülkeye 30 günden az kalacağını belirterek vizesiz bir şekilde giren kişilerin, ülkeden çıkardan daha uzun süre burada kaldıkları tespit edildiğinde cezalar kesilmektedir. Bunlar para cezaları olup, ihlal edilen gün sayısına göre değişmektedir.

Katar Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Planlanan seyahatin 30 günden fazla olması durumunda vize alınması gerekiyor. Bunun için ise izlenmesi gereken belli bir prosedür bulunmaktadır. Fakat söz konusu prosedürün başvuru yapılacak vize türüne göre değiştiğinin bilinmesi gerekiyor. Genel hatları ile vize başvurusu için öncelikle konsolosluk tarafından verilen formun doldurulması gerekiyor. Bunun yanında vize türüne göre 100 Katar Riyalinden başlayan harçların ödendiğini gösteren dekont ya da çekin de sunulması istenmektedir. Bunların haricinde ise 2 adet vesikalık fotoğraf, pasaportun aslı ve ilk sayfaların fotokopisi ile başvuru yapılması yeterli olacaktır.

Başvuru sonrasında gerekli değerlendirmeler yapılmakta ve sonuç ortalama 2 hafta içerisinde başvuru yapan kişiye posta ile gönderilmektedir. Alınan vizeler, aksi yönde talep olmadığı takdirde 6 aylığına verilmektedir. Bu başvurular vize merkezleri ve seyahat acenteleri tarafından da yapılabilmektedir.

Katar, vize anlaşması olmayan ülkelerden gelen turistlerin mağdur olmaması için farklı uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de Doha Havalimanı içerisinde 100 Katar Riyali karşılığında verilen 14 günlük vizedir.

Katar Vize Başvurusu Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vize başvurusu yapılırken, özenli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve bunlar:

  • Başvuru için sunulan belgelerin yeni tarihli olması
  • Pasaportun 6 aydan daha fazla geçerli olması
  • Pasaportun eski ve yıpranmış olmaması

Yukarıda yer alan hususların tamamı vize başvurusunun reddedilme sebebidir. Bundan dolayı kişilerin dikkatli bir şekilde hareket etmesi hem para hem de zaman kaybının önüne geçecektir.

Katar’dan Komşu Ülkelere Geçiş

Katar’a kadar gelen kişiler, buradan komşu ülkelere geçerek buraları da gezmek isteyebilirler. Fakat yakın zamanda Katar ile komşu ülkeler arasında yaşanan siyasi krizden dolayı, buralara direkt uçuş yoktur. Bunun yerine aktarma seçeneği tercih edilebilir. Aktarma ile Bahreyn’e gidilebilir, çünkü burası 90 güne kadar olan seyahatlerde vize talep etmemektedir. Birleşik Arap Emirlikleri e-vize isterken, Suudi Arabistan ise normal vize talep etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *