Tunus Vize İstiyor Mu?

Tunus son zamanların gözde gezilecek yerleri arasındadır. Tunus’a ülkemizden de binlerce turist ziyarete gitmektedir. Eğer sizlerin de ziyaret rotaları arasında Tunus yer alıyorsa şimdi sizlere çok önemli bilgi vermeye çalışacağız. Verdiğimiz bilgilerin yanı sıra Tunus’ta gezilecek yerler ve Tunus gece hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Tunus Vizesi Nasıl Alınır?

Eğer ülkemizden Tunus’a gitmek istiyorsanız, Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri 90 gün boyunca Tunus’a pasaportlarıyla birlikte vizesiz bir şekilde muaf olarak gidebilirsiniz. Ama bunun yanı sıra Tunus’a girişlerinizde 5000 Tunus dinarı yaklaşık olarak 2500 Euro kadarlık bir kısmı deklare etme zorundalığınız bulunmaktadır.

90 günden daha fazla kalmak istiyorsanız büyükelçiliğe giderek vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Vize belgeleri eksiksiz verilirse en kısa sürede vize teslim edilir.

Tunus Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

Tunus’ta dövizlerle ilgili önemli mevzuatlar ve cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Eğer döviz getirdiyseniz, bankalarda ve diğer yetkili kurumlarda bozdurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi oranda ceza ödemeniz gerekebilir.

Tunus dinarının ülkeden çıkarılması hala daha yasaktır. Ülkeye girişte deklare edilmeyen 5000 döviz çıkışta yetkili kuruluşlar tarafından el konulmaktadır.

Tunus’ta sürekli olarak yaz saati uygulanmaktadır. Şu an Türkiye ile Tunus arasında 2 saat zaman farkı bulunmaktadır. Seyahate çıkmadan önce mutlaka vize ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi almanız çok önemlidir.  

Tunus vize işlemlerini tamamladıysanız bu ülkeye nasıl gidebileceğinizi öğrenebilmek için Tunus Nasıl Gidilir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *