Amerika Vizesi İle Hangi Ülkelere Girilir?

amerika-vizesi

Yurt dışına seyahat gerçekleştirecek olan kişiler bilindiği gibi pasaportun yanı sıra ülkelere göre ayrı bir vize alması gerekmektedir. Ancak, ülkemiz vatandaşları vize işlemlerinde, zaman zaman zorluklar ile karşılaşmakta ve bundan dolayı da vize istemeyen ülkelere daha fazla ziyaret gerçekleştirmektedirler. Ancak, vize alınacak ülkeler için araştırma yapıldığı zaman ağırlıklı olarak Amerika vizesi için problem yaşandığı bilinmektedir. Alması son derece zor olan bu vize, hem zaman hem de şartlar konusunda kişileri zorlayabilecektir. Ancak, kişiler Amerika vizesi aldıkları zaman, birçok ülkeye sorunsuz ve bir o kadar da kolay bir şekilde giriş yapabilmektedirler.

Elinde Amerika vizesi bulunduran kişilerin sorunsuz bir şekilde ziyaret edebilecekleri ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Meksika: Eğer bu özel vizeye sahipseniz, Kuzey Amerika’ya giriş yaptıktan sonra kolay bir şekilde Meksika’yı da ziyeret edebilirsiniz. Meksika’ya ziyaret için doğrudan hava yolu ulaşımı tercih edilebilecektir. Ayrıca, Meksika ziyareti için de ekstra bir vize alınmasına gerek kalmayacaktır.
  2. Porto Riko: Bu ülke, Dominik Cumhuriyeti ile aynı adayı paylaşmakta ve Karayip Adası ülkelerinden de birisidir. İç işlerinde serbest dış işlerinde de doğrudan Amerika’ya bağlı olan bu ülkede, Amerikan vizesi bulunduran kişiler, ekstra bir  belge ya da vize almaya gerek kalmadan ziyaret gerçekleştirebilecektir.
  3. US Virgin Adaları: Genellikle kartpostallardan tanımış olduğumuz US Virgin Adaları, kişilerin Amerikan vizesini ellerinde bulundurmaları halinde, sorunsuz bir şekilde ziyaret edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır.
  4. American Somoa Adası: Bu ülke, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve Polonez kültürünün de bir parçası olarak bilinen bir adadır. Amerikan vizesine sahip olan kişiler Kuzey Amerika’ya, sonrasında da American Somoa Adası’nı ziyaret edebilecektir.
  5. Guam ve Northern Marianas Adaları: Kuzey Pasifik Okyansusu ve Filipinlerin hemen yanı başında bulunan bu ülkede, Amerikan vizesine sahip olan kişiler, ekstra bir vizeye sahip olmadan Guam ve Northern Marianas Adaları’nı ziyaret edebilecektir.
  6. Alaska ve Hawaii: Amerika Birleşik Devletleri’nin birer eyaleti olarak bilinen Alaska ve Hawaii, Amerikan vizesine sahip olan kişilerin ek bir vizeye gerek kalmadan ziyaret gerçekleştirebileceği ülkeler arasında yer almaktadır.

Elinde Amerika vizesi bulunan kişilerin doğrudan ek bir vizeye ya da evraka gerek kalmadan ziyaret edebileceği ülkeler yukarıdaki gibidir. Amerika’dan turist vizesi alan kişiler, Kuzey Amerika’ya giriş yaptıktan sonra belirttiğimiz ülkelere de doğrudan ziyaret gerçekleştirebilecektir. Her ne kadar zor alınıyor olsa da, gün içerisinde binlerce vatandaşımızın vize için başvuruda bulunduğu bilinmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *