Barbados Vize İstiyor mu?

Barbados mükemmel bir tatil arayanlar için önemli bir adrestir. Özellikle son yıllarda ülkemizden buraya gidişlerde bir artış olmuştur. Bunun yanında ülkeye iş seyahati d yoğun olarak yapılır. Yatırım amaçlı ya da festival katılımı için ülkeye yoğun olarak ziyaretçi akışı olur. Ancak ülkemizden Barbados’a gidebilmek için belli kriterleri taşıyor olmanız gerekiyor. Barbados ülkemizin vatandaşları için vize uygulaması kullanmıyor. Vize için aylarca süren prosedürlere de gerek yok. Ancak ülkeye havayolu için direkt bir uçuş bulunmuyor. Ülkeye turistik amaçlı giden Türk vatandaşlarının bunu belirtmesi gerekiyor. Pasaportun türüne bağlı şekilde gelme nedenine dikkat ediliyor. Turistik amaçla gelmeyen kişileri iş adamları vize işleminde farklı prosedürleri uygulamak zorunda kalıyor. Sadece turistik olarak ülkeye gitmek isteyen kişiler diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport kullanmak zorundadır. Bu şartları yerine getiren Türk vatandaşları 90 güne kadar ülkeyi ziyaret edebilir.

Barbados Girişinde İkamet Adresi Zorunlu mu?

Ülkeye turistik gezi amacıyla giren kişiler için öncelikle ikamet adresi gerekli bir durumdu. Havaalanı çıkışı sırasında görevliler mutlaka ikamet adresinizi bilmek isteyecektir. Ancak bu sözle olan bir durum değildir. Belgeli bir şekilde nerede kalacağınızı sunmanız gerekiyor. Otel rezervasyonu, kira kontratı gibi belgeler evrak olarak değer görüyor. Ülkeden ayrılmadan önce rezervasyonu yaptırmanız gerekiyor. Nerede kalacağını kanıtlayamayan kişiler havaalanında oyalanabilirsiniz.

Barbados’a Girmek İçin Ulaşım Rezervasyonu Şart mı?

Ülkeye girebilmek için size sorulacak sorulardan biri de ulaşım hakkındaki rezervasyon olacaktır. Ülkeye zaten zorunlu olarak uçakla gitmeniz gerekiyor. Bu yüzden dönüş biletinizi de almış olmanız gerekiyor. Tercih size kalmış ister 90 günü tamamen kullanabilir ister yarıda bırakarak dönebilirsiniz. Burada tek kıstas dönüş biletinizin olmasıdır. Rezervasyon yaptığınız bileti girerken göstermeniz gerekiyor. Bu durum olmazsa giriş onayı alamazsınız.

Barbados’a Girişte Döviz Şartı Bulunuyor mu?

Ülkeye girecek kişilerin yanında bazı evrakları taşıması zorunludur. Bu yüzden ülkeye girerken özellikle döviz taşımanız zorunlu kılınır. Havaalanından girmek istediğinizde sizlere yanınızda masraflarınızı karşılayacak oranda döviz olup olmadığı sorulacaktır. Döviz olarak Euro tercih etmeniz gerekiyor ve bu tutarın yeterli görülmesi şart. Havaalanında onay bekleyen görevliler dövizi az bulursa giriş onayı vermeyebilir. Bu yüzden otel, seyahat ve yeme içmelerinize dair detaylı bir harcama planı yapmanız gereklidir.

Barbados’a Giriş İçin Zorunlu Evraklar

Barbados’a girmek isteyen Türk vatandaşlarının bazı evrakları yanında bulundurması gerekiyor. Bu evrakları söyleyecek olursak:

  • Sağlık sigortası
  • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
  • Uçak bileti
  • Otel rezervasyonu
  • Nüfus Cüzdanı orijinali ve fotokopisi

Barbados Girişi İçin Zorunlu Vizeler

Ülkemizden direkt olarak uçuş olmadığı için İngiltere transit havaalanı vizesi, Almanya transit vizesi, Avustralya transit vizesi ya da Yunanistan transit vizesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ülkelerden aktarma yaparak ülkemiz üzerinden Barbados’ giriş yapabilirsiniz.

Barbados’a Ne Zaman Gidilir?

Barbados’ta tropikal iklim hakimdir. Haziran ve kasım ayları arasında şiddetli fırtına ve kasırga görülebilir. Bu yüzden hava durumunu önceden kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Aksi halde sıkıntılı bir tatil geçirebilirsiniz.

Barbados’a gitmek isteyen ancak nasıl gideceğini bilmeyen okurlarımız Barbados’a Nasıl Gidilir adlı yazımızı ve Barbados Ucuz Uçak Bileti adlı yazılarımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *