İsveç Vize İstiyor mu?

İsveç’e seyahat etmek için öncelikle pasaport çıkarmak ve vize işlemlerini yerine getirmeniz gerekir. Türkiye’den İsveç’e gitmek isteyenlerin, yeşil ya da siyah pasaporta sahip olmaları durumunda en fazla 90 gün kalmak şartı ile vize başvurusuna gerek yoktur.

İsveç Schengen ülkelerinden biri olduğu için Schengen vizesine başvurmak zorunludur. Yeşil ya da siyah pasaporta sahip olmayanlar, harç bedeli ve diğer kişisel bilgilerini çıkararak bordo pasaport alma hakkı elde ederler. Vize işlemlerine başlamadan önce pasaportların en fazla 10 yıl önce çıkarılmış olması, dikkat edilecek kurallar arasındadır.

Vize İçin Gerekli Belgeler

1- Davetiye Şartı: Sizi İsveç’e yakın bir arkadaşınız veya akrabanız davet ediyor olması gerekir. Gene bu kişiler İsveç göçmenlik dairesinin hazır ”davetiye” formunu altını imzalaması gerekir. Bu kişi ayrıca kendi adına İsveç vergi dairesinden ”inbjudan”amaçlı bir ”personbevis” alacak.

2- Pasaport, Biyometrik Fotoğraf, 10 Parmak İzi Şartı: Vize alacak kişinin vize bittikten sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaportunun olması gerekir. Bu pasaportun iki sayfası boş olacak ve son 10 yıl içerisinde basılmış tüm eski damga ve vizelerin olduğu sayfalarının fotokopisi çekilmiş olacak. 2 adet biyometrik resim ve 10 parmak parmak izi verilecektir.

3- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Ebeveynleri, kardeşi, eski ya da şimdi ki eşleri ve çocukları gibi aile ilişkilerini gösteren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüğünden alınıp, başvuruya eklenecek. Bu belge 3 aydan eski olmamalı.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç turist vizesi en fazla 5-7 iş günü içinde çıkar. Turist vizesi dışında aile birleşim veya ticari yatırım vizelerinin çıkma süresi 15 günden fazladır. Konsoloslukların resmi tatil durumlarına ve yoğunluklarına göre vize süreleri değişiklik göstermektedir.

İsveç Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Schengen anlaşmasına dahil olduğu için, Norveç, Malta, Letonya, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Polonya, Belçika, Fransa gibi farklı ülkelere seyahat edebilirler. Schengen vizesi daha kapsamlı olduğu için AB ülkelerini ziyaret etmek daha kolaydır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *