Makau Gezilecek Yerler

Yaklaşık 400 yıl Portekiz yönetimi altında kalan Makau; kültürel olarak Portekiz ve Çin kültürünün etkisi altında kalmıştır. Çin bölgesinde yer alan Makau, zamanında Portekiz’in kolonisi olduğu dönemde yapılan yapılar, kültür ve sanat merkezleri,  egzotik Asya kültürüne ek olarak kumarhane, otel, alışveriş merkezleri Makau ziyaretinizde keyifli dakikalar yaşamanızı sağlayabilir.

Bu anlamda Uzak Doğuya gezmeye gitmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelen Makau’da nerelerin gezilebileceğine ilişkin bir rehber hazırladık.

 • Tarihi Eskişehir

Tarihi Eskişehir, Makau yarımadasında bulunur. 2005 yılında tamamen UNESCO Dünya Miras Listesine girmiştir.  Bu bölge yarımadanın yarısını kaplar. Bölgede gezilecek bazı noktalar:

 • Aziz Lawrance, Aziz Joseph, Aziz Augustine, Aziz Dominic, Aziz  Anthony kiliseleri
 • Aziz Paulo kilisesi kalıntısı
 • Kutsal Merhamet Evi
 • Na Tcha Tapınağı
 • Protestan Mezarlığı
 • Sam Kai Vui Kun Tapınağı
 • A-Ma Tapınağıdır.

Portekiz kolonisi olduğu dönemde inşa edilen tarihi eski şehir bölgesi dolambaçlı sokakları, Arnavut kaldırımları ve açık hava pazarıyla sizleri bekliyor.

 • Taipa Adası

Makau ülkesi sınırlarında bulunan iki adadan küçük olandır. Şehrin karmaşık yapısından uzaklaşmak istiyorsanız Taipa’yı tercih edebilirsiniz. Adada Portekiz koloni dönemine ait çok sayıda yapı bulabilirsiniz. Yarımadaya köprüler ile bağlanmış olan adaya toplu taşıma ya da otellerin çoğunda yer alan ücretsiz shuttle servisler tercih edilebilir.

 • Coloane Adası

Coloane Adası, Makau ülkesinde bulunan iki büyük adadan biridir. Bu ada Makau ülkesine adına veren ve balıkçıların koruyucu tanrısı olarak kabul edilen A-Ma dev heykelinin ev sahibidir. Adada 170 metre yüksekliğe sahip tepede yer alan heykel mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu adada ise şehrin gürültüsünden uzaklaşarak A-Ma kültür köyü, Seac Pai Parkı ve Hac Sa Plajını ziyaret edebilirsiniz.

 • Cotai Strip

Bu bölge iki adanın baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Adaların arasında yer alan kısımda kurulmuştur. Las Vegas’taki ünlü Strip Caddesi model alınarak inşa edilmiştir. Burayı bir Amerikan şirketi finanse eder ve Güneydoğu Asya’nın en ünlü eğlenme merkezi olarak anılır. Burada yer alan Cotai Expo’da her yıl dünya çapında organinasyonlara ev sahipliği yapar. İçinde lüks otel zinciri, casino, alışveriş merkezi ve eğlence merkezi bulunur.

 • Kun Lam Heykeli

Kun Lam merhamet tanrıçası olarak bilinir. Makau Limanı içinde bulunur. Kıyıdan 60 metre uzunluğunda olan köprü sayesinde heykele ulaşabilirsiniz. Heykel küçük bir yapay adacıkta yer alır. 20 metre yüksekliği vardır ve 50 ton ağırlığındadır.  Bu heykel yerliler için kutsal kabul edilir.

 • Makau Kulesi

Makau Yarımadasının güneyinde yer alan Makau heykeli 338 metre yüksekliktedir. Ünlü iş adamı Stanley Ho Auckland şehrinde bulunan Gökyüzü Kulesi’nin bir benzerini yaptırmak ister ve böylece kule Makau’ya dikilir.  Buradan Makau panoramik manzarası mükemmel bir şekilde izlenebilir. Kule 2006 yılında AJ Hackett tarafında gerçekleşen dünyanın en yüksek bungee jumping atlayışının yapıldığı yerdir.

Makau’ya Ne Zaman Gidilir?

Makau ülkesini gezmeniz için en uygun zaman kış mevsiminin olduğu ekim ve aralık ayları arasıdır. Bu dönemde sıcaklıklar 15 ile 25 derece arasında olur. Ülke az yağışlı ve ılıman bir iklim yaşar. Yaz mevsiminin olduğu mayıs ve eylül ayları arasında şiddetli yağışlar yüzünden tayfunlar yaşanır. Bu yüzden tayfun beklenen günlerde dükkanlar kapanır ve sosyal hayat sıfıra iner.

Makau’ya gezmeye gitmek isteyen ancak nasıl gideceğini bilmeyenler Makau’ya Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *