Irak’a Nasıl Gidilir?

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Irak, Mezopotamya’nın aşağı kesimlerinde kurulan bir Ortadoğu devletidir. 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre hali hazırda ülkede 37 milyon insan yaşadığı tahmin ediliyor. Bu nüfusun çoğunluğu Arap kökenli insanlardan oluşmakla beraber bu topraklarda Kürt, Türkmen ve Yezidiler de yaşamlarına devam ediyor.

Jeopolitik olarak büyük bir öneme sahip olan Irak, 2003 yılında Amerika devleti tarafından işgal edilmiş ve o tarihten itibaren ülkedeki kamu güvenliği tehlikeye düşmüştür. Nitekim tarihi ile dünyanın geçmişine ışık tutan bir yer olmasına rağmen bu bölgeleri ziyaret etmek oldukça tehlikeli olabilir.

Hali hazırda belli bölgesinde Kürt yönetimi, belli bölgesinde aşiretlerin etkinliğinin devam ettiği Irak’ı ziyaret etmeniz için mutlaka bir vizeye ihtiyacınız vardır. Bu vizeyi temin ettikten sonra hava yahut karayolunu kullanarak Irak’a gidebilirsiniz.

Karayolu İle Irak’a Nasıl Gidilir?

Otobüs, hususi araç ile karayolundan Irak’a gitmenin birkaç farklı yolu vardır. Kaldı ki sınır komşumuz olan Irak’a; Üzümlü yahut Habur sınır kapısını kullanarak karayolundan giriş yapılabilir. Bu sınır kapılarından geçiş yaptıktan sonra Musul, Bağdat veya Kerkük gibi illere karayolu ile gidebilirsiniz. Ayrıca Türkiye sınır kapılarının kapalı olduğu dönemlerde; Suriye yahut İran üzerinden Irak’a giriş yapılabilir. Ancak bu ülkelerin de uyguladığı vize ve pasaport uygulamalarıyla da ayrıca uğraşılması lazım olur. Bu anlamda karayolu ile Irak’a gitmek için Habur sınır kapısını kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Karayolu ile Irak’a ulaşmak için Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren yerel otobüs firmaları kullanılabilir. Bu bölgede gün aşırı Irak’a otobüs, minibüs kalkmaktadır. Bu kapsamda 50 -100 TL arasında bir ücret vermek suretiyle sınırı otobüslerle geçebilirsiniz. Hatta Irak sınırı içerisinde bilmediğiniz bölgede kayıp olmak istemiyorsanız, gideceğiniz yere kadar otobüs firması ile gitmenizi tavsiye ederiz.

Irak sınırının belli bölgelerinde terör faaliyetleri devam etmesi sebebiyle iş yahut turizm amacıyla Irak’a seyahat edecek kişilerin karayolunu kullanmaması daha iyi olacaktır.

Havayolu İle Irak’a Nasıl Gidilir?

Irak’a havayolu araçları ile gitmek karayoluna göre oldukça avantajlıdır. Nitekim havayolu ile yapılan seyahatler daha güvenilir olmakla beraber vize uygulamaları bakımından da avantaj sağlar. Irak’a havayolu ile gidecek olan umuma mahsus pasaport sahipleri, başka bir ülkeye uğramamak şartıyla 10 güne kadar Irak vizesi alabilirler.

Irak’a uçak ile gidecek kişiler biletlerini Bağdat Havalimanına alması lazım olur. Nitekim hali hazırda Irak’ta 4-5 adet havalimanı olsa da doğrudan uçuş yapılan tek yer Bağdat Havalimanıdır. Bu kapsamda Irak’da başka bir şehre gitmek isterseniz, Bağdat havalimanından aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Ayrıca dünyanın birçok merkez şehrinden Bağdat Havalimanına direk uçuş bulabilirsiniz.

İstanbul – Bağdat arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkündür. Günden güne ve firmadan firmaya değişmekle beraber bu biletlerin ortalama fiyatı 1.500 ila 2.500 TL arasındadır. Ayrıca havayolu ile Irak’a seyahatler ortalama olarak 2-3 saat arasında sürmektedir.

Irak’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal bir iklime sahip olan Irak yazları sıcak ve kurak bir iklim yaşarken kışları soğuk ve yağışlı bir havaya sahiptir. Irak’ta yazın hissedilen sıcaklıklar ortalama 60-70 dereceyi bulurken kışın hava sıcaklığı uzun bir süre sıfır derecenin altında kalır. Bu nedenle Irak’a gitmek için en iyi zaman bahar aylarıdır. Nitekim özellikle İlkbahar aylarında Irak’a giderseniz, ülkenin tadını çıkarabilirsiniz.

Irak’a gitmek için nasıl vize alacağınızı öğrenmek istiyorsanız Irak Vize İstiyor Mu adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *