Ekvador Vize İstiyor mu?

Ekvador Güney Amerika kıtasında yer alır. Kolombiya ve Peru ile komşu olan ülke dünyaca ünlü adalarında çok sayıda turist ağırlar. Turistler bu adalarda resim çektirmek için ve hoş vakit geçirmek için ülkeyi yılın her zamanı ziyaret ederler. Nüfusu 16 milyon olan ülke 1900’lü yılların başında Peru ile savaşmasına bağlı olarak bazı bölgeleri kaybetmiştir. Ülkenin iklim koşulları gereği tropikal sebze ve meyve türleri yoğun olarak üretilir. Muz, ananas, kakao, kahve gibi ürünleri tatmadan dönmenizi önermeyiz. Ayrıca yemek açısından da oldukça zengin bir mutfağa sahip olan ülkede damak tadınıza hitap edecek mekanları bulabilirsiniz. Bunun yanında Güney Amerika’da petrol ihracında önemli bir yeri vardır. Bu yüzden ülkeye iş için de çok sayıda turist gelir. Ekvador yapılan anlaşma gereğince Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize serbestliği tanır. Yani ülkeyi turistik amaçlarla ziyaret ettiğinizde 90 güne kadar ülkede vize sorunu olmadan kalabilirsiniz.

Ekvador Vizesi İçin Gerekli Evraklar

90 güne kadar vizesiz olarak kalabileceğiniz ülkede daha uzun kalacaksanız vize almak için ülkemizdeki büyükelçiliklerden vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu işlem için sunmanız gereken evraklar:

  • Seyahatin dönüş tarihi dikkate alınacak şekilde en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
  • Konaklama rezervasyonu. Otel ya da konaklama işleminin nerede olacağını gösteren belge olabilir. Bunun yanında davetiye mektubu da olabilir.
  • Ulaşım rezervasyonu.
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu evraklara ek olarak başvuru sırasında konsolosluk gerekli görürse ek evraklar isteyebilir.

Ekvador Vizesi Kaç Günde Alınır?

Ekvador vizesi için başvuru işlemlerinin çok yavaş ilerlediğini söyleyebiliriz. Nitekim ülkemizden yapılan başvuruların sonuçlanmasının bazen 2 -3 ayı bulabildiği oluyor. Bu anlamda Ekvador’a planladığınız seyahat tarihinden en az 3 ay önceden Ekvador vizesi için başvuru işlemlerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *