Honduras Vize İstiyor Mu?

Orta Amerika Ülkelerinden birisi olan ve ülkemizden de yılda binlerce turistin ziyaret gerçekleştirmiş olduğu Honduras, ülkemizden vize istemeyen ülkeler grubunda yer almaktadır. Honduras’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 6 aylık süre içerisinde 90 günü geçmemek koşulu ile vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapabilmektedirler. Eğer daha uzun süre ile ülkede konaklamak isteniyorsa, Ankara’da bulunan Honduras konsolosluğundan vize başvurusu yapılabilmektedir. Ancak, vize başvurusu için ülkemiz topraklarında değil de, Honduras topraklarında yer alıyorsanız, Türkiye konsolosluğıundan yardım almanız yeterli olacaktır. Konaklama türünüze göre daha uzun süreli oturma izni alabilecek ve uzun süreli tatil ve konaklamalarınızı da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme şansına sahip olabileceksiniz.

Honduras’ta Vizesiz Ne Kadar Kalınır?

Honduras vize istiyor mu konusu için az önce de belirttiğimiz gibi, 90 güne kadar olan konaklamalarınızda hiçbir şekilde vize şartı aranmamaktadır. Ancak, bu 90 günlük sürede önemli bir detay da yer almaktadır. Yapılan resmi açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının 180 gün içerisinde Honduras’a 90 gün süre ile vizesiz girme ayrıcalığı bulunmaktadır. Bundan dolayı kişilerin ülke topraklarından çıkmaları ile birlikte 90 günlük süre sıfırlanmamaktadır.

Honduras Vizesi Nasıl Alınır?

Honduras ziyaretleriniz sırasında vize ve ülkeye giriş için bilmeniz gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Bordo, yeşil, gri ya da siyah pasaport sahibi olan vatandaşlarımızdan, 180 gün içerisinde yapılacak 90 güne kadar olan ziyaretlerde herhangi bir vize şartı aranmamaktadır.
  • Kişilerin yapacakları seyahatlerde sorun yaşamamaları için, sınır kapılarında isteneceğinden dolayı varsa davetiyeleri, seyahat sağlık sigortaları ile birlikte bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, otel rezervasyon formları ve uçak bilet çıktılarını da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
  • Son olarak, kişilerin pasaportlarının temdit sürelerinin en az 6 ay kullanım süresi olması, pasaportta da bir adet boş vize sayfasının kesinlikle olduğundan emin olmalısınız.

Vizesiz seyahatler sırasında dikkat edilecekler bu şekildedir. Buına ek olarak, 90 günden fazşa süre ile konaklama yapacak olan kişilerin, Türkiye’de vizelerini alarak ülkeye giriş yapması ya da Honduras’ta bulunan Türkiye konsolosluğuna giderek, Honduras vizesi için gereken evraklar ile birlikte başvurularını yapması gerekmektedir.

Honduras’a gidebilmek için vize işlemlerini halletikten sonra Honduras Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak Honduras’a ulaşım yolları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *