Gürcistan Nasıl Gidilir

Ülkemizden kolay bir şekilde ulaşım imkanı olan Gürcistan’a, yıl içerisinde binlerce kişi ziyaret gerçekleştirmektedir. Vize şartı olmamasından dolayı özellikle genç bireyler tarafından gezi amaçlı tercih edilen Gürcistan’a, ulaşım konusunda da birçok alternatifin ortaya çıkması ile birlikte seyahatlerin de daha sık bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Gürcistan’a nasıl gidilir konusunda genel olarak kişiler önce Batum’a sonra diğer kentlere gidiyor olsa da, hava yolu taşımacılığının gelişmesinin ardından doğrudan başkent Tiflis’e uçuşlar yapıldığını da söyleyebiliriz.

Gürcistan’a Uçak İle Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a yapılan gezi planlarına bakıldığı zaman özellikle hafta sonunu değerlendirmek isteyen kişilerin çoğunlukta olduğu görülmektedir. Durum böyle olunca da hem zahmetsiz hem de daha hızlı bir şekilde ulaşım imkanının hava yolu ile mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Gürcistan’a nasıl gidilir konusunda alternatif arayan ve bunun için de öncelikli olarak hava yolu taşımacılığını seçecek olan kişilerin, doğrudan İstanbul ve Ankara’dan başkent Tiflis’e seyahat etmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, havaalanlarında, çıkış işlemleri için dış hatlara yönelmeniz gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız.

Gürcistan’a yapılan seyahatlerde öncelikli olarak Batum tercih edildiğinden dolayı bazı hava yolu firmalarının doğrudan Batum’a da uçuşlara başladığını söyleyebiliriz. Her ne kadar kısıtlı olsa da, doğrudan Gürcistan’ın en güzide şehri olan Batum’a uçak ile yolculık etmeniz mümkündür. Ayrıca, tatil planınızı önceden yaparsanız, çok uygun fiyatlardan uçak bileti almanız da mümkün olacaktır.

Batum’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a karayolu ile ulaşmak isteyenlerin izlemesi gereken rota oldukça basittir. Bunun için ülkemizden günün birçok saatinde Batum’a giden otobüslere rastlamanız mümkündür. Özellikle karadeniz bölgesinden Batum’a yönelik çok daha fazla otobüs seferine rastlamak mümkündür. Eğer bireyler İstanbul’dan yola çıkarak Batum’a kadar otobüs seyahati yapmak istiyorsa, rotaları; Sakarya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa ve sonrasında da Batum şeklinde olacaktır. Eğer uzun soluklu bir tatil planı yapılıyorsa, birkaç gün sürecek karadeniz tutunun ardında Trabzon, Samsun, Rize, Artvin ya da Hopa’ya ulaşıp, sonrasında doğrudan Batum’a geçiş yapılabilecektir. İstanbul’dan Batum’a otobüs yolculuğu yapacak olan kişiler toplamda 18 saat, Ankara’dan Batum’a yolculuk edecek olan kişilerin ise toplamda 13 saatlik bir yolculuk yapacaklarını da belirtebiliriz.

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Batum’a sonrasından da Gürcistan’ın diğer turizm bölgelerine seyahat edecek olan kişilerin, yolculuk yapacakları zamanı oldukça iyi seçmesi gerekmektedir. Şuan yapılan seyahat planlarına bakıldığı zaman, özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının çok daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu dönemlerde hem iklimin verdiği etki hem de gece hayatının etkilerinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, vize muafiyetinin sağlanması ile birlikte, kış aylarında da Batum ve Gürcistan’ın diğer bölgelerine seyahat yapıldığı görülmektedir. Yaz aylarında ülkemiz ile çok benzer bir iklim gözlendiğinden dolayı, kişilerin çok daha rahat edebileceklerini söyleyebiliriz.

Gürcistan’a gidebilmek için gerekli olan vize prosedürlerini Gürcistan Vize İstiyor Mu adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *