Kazakistan Gezilecek Yerler

Türk devletleri arasında yer alan Kazakistan; Orta Asya’da kurulmuş olan ve halen bağımsızlığını sürdüren bir Türk Cumhuriyetidir. Kültür ve tarih olarak Türkiye ile eş değerlere sahip olan Kazakistan, ülkemiz insanları tarafından da oldukça sevilen bir yer haline gelmiştir. Nitekim ülkemizden her yıl binlerce insan Kazakistan kültürünü görmek için bu ülkeyi ziyaret ediyor. Bu kapsamda Kazakistan’a gidecek olan okurlarımızın nereleri gezebileceği hakkında bir rehber hazırladık.

  • Hoca Ahmet Yesevi Türbesi

Bu türbe 1389 yılında Timur tarafından yaptırıldı ve Türkistan bölgesinde yer alır. Hoca Ahmet Yesevi Türk tarihinde önemli bir şahsiyettir ve Kazakistan’da doğup ölmüştür. Defin işlemi de Türkistan şehrine olmuştur. 39 metre yüksekliğe sahip özel bir mimariye sahip bir türbe yaptırılmıştır. Her yıl ülkemizden birçok turist Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’ni ziyaret eder. Ayrıca türbe Unesco’nun Dünya Mirası listesinde kendine yer bulmuştur.

  • Kazakistan Milli Tarih Müzesi

Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da bulunur. 2 Temmuz 2014 tarihinde ziyaretçiye açılmıştır. Ayrıca müze dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. 147 bin metrekare yer kaplar ve 8 katlıdır. 7 tane sergi salonu vardır ve çok sayıda eser sergilenir. Sergilenen eserler Kazakistan ve Türk tarihi açısından oldukça önemli eserlerdir. Bu yüzden yıl içinde çok sayıda ziyaretçi alır. Müze binası da modern bir mimariye sahiptir.

  • Çimbulak Kayak Tesisleri

Bu tesisler Alatau Dağları’nın en güzel geçitlerinden birinde yer alır. Deniz seviyesinden 2260 metre yükseklikte yer alır.  Ülkenin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kış sezonunda birçok kişi burayı ziyaret eder. Kış günlerinde burada mükemmel bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunur.

  • Hazreti Sultan Camii

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yer alır. 2012 yılında kullanıma açılan cami, Sembol İnşaat tarafından yapılmıştır ve ülkenin de en büyük camiidir. Ortalama 8 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Cami 77 metrelik 4 minare ve 52 metre yükseklikte 10 kubbeye sahiptir. Modern bir mimariye sahip bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Camii göz alıcı bir süsleme ve mimariye sahiptir.

  • Büyük Almatı Gölü

Kazakistan Almatı şehrinde bulunan Büyük Almatı Gölü 2511 metre yüksekliğe, 1600 metre uzunluğa ve 25 metre de derinliğe sahiptir. Mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir ve her mevsim farklı bir renkte ortaya çıkar. Ortaya çok göz alıcı bir manzara çıkar. Burada bol bol fotoğraf çekerek güzel bir tatil yaşayabilirsiniz.

  • Nur Astana Camii

Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da bulunan Nur Astana Camii, 2008 yılında ziyarete açılmıştır. Caminin çinileri, iç planı ve dekorasyonu oldukça ince işçilikle yapılmıştır. Caminin bahçesi yemyeşil bir yapıya sahiptir. Camide 4 adet minare bulunur. Kubbeleri ve minare uçları altın sarısıyla dekore edilen cami Kazakistan’a giderseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

  • Baiterek Kulesi

Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da bulunur. Kale 1197 yılında yapılmıştır. O tarihten günümüze kadar gelmeyi başaran kale 2002 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır. Baiterek kulesi Astana şehrinin sembollerinden biri haline gelmiştir. Kule 105 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Kuleye çıkarak şehrin birçok noktasını görebilirsiniz ve bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.

  • Çimkent

Çimkent, Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezidir. Şimkent olarak da anılan şehir, yıl içinde oldukça yoğun olarak ziyaret edilir. Kazakistan’ın en büyük 3. şehridir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Şehir geniş caddeleri, kalabalık pazarları ve 11. yüzyıla kazar uzanan tarihi yapılarıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.  

  • Aktöbe

Asya ve Avrupa’yı buluşturan Ural Dağları’nın güneyinde yer alır ve İlek Nehri’nin kıyısındadır. Ülkenin canlı bölgelerinden biri olarak bilinir. Burada oldukça canlı bir gece hayatı bulunur. gece hayatına ek olacak oldukça fazla sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Şehirde Aktobe Müzesi, Aliya Modagulova Müzesi ve Aktobe Tiyatrosu gezebileceğiniz turistik yapılar arasındadır.

  • Aktav

Kazakistan’da yer alan Mangışlak Yarımadası sınırlarında bulunan Aktav, Hazar kıyılarında yer alan tek liman kendi olarak bilinir. Şehir Kazakistan’ın önemli ekonomi şehirlerinden biridir. Ülkedeki en zengin petrol ve gaz yatakları bu şehirde bulunur. Bu sebeple şehir her geçen gün biraz daha gelişiyor. Şehirde gezebileceğiniz yer sayısı fazladır. Ucu bucağı bitmeyen kumsal ve plajları ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *