Pasaportsuz Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

kimlikle-gidilebilecek-ulkeler

Her yaş grubundan bireyler, zaman zaman yurt dışı seyahatleri planlamaya çalışmakta ama karşılarına pasaport ya da vize engeli çıkabilmektedir. Her ne kadar pasaport kısa bir süre içerisinde şartların tamamlanması ile alınabiliyor olsa da, vize çoğu zaman kişilere sorun yaratabilmektedir. Durum böyle olunca da kişilerin kimlikle gidilebilecek ülkeler konusunda detaylı bir araştırma yaptıkları bilinmektedir. Öncelikle belirtmeliyiz ki kişiler herhangi bir pasaport ya da vize şartına takılmadan sadece kimliklerini kullanarak bazı ülkelere giriş yapma hakkı bulunmaktadır. Ancak, burada kimliklerin son düzenlemeye uygun olması yani kimlik kartı şeklinde olması gerekmektedir. Eğer kimlik kartınız bu kriterlere uygun ise siz de sorunsuz bir şekilde kimliğiniz ile yurt dışına seyahat planlaması yapabilirsiniz.

Kimlikle gidilebilecek ülkeler konusunda şu açıklamaları sıralayabiliriz.

  • Gürcistan: Kişilerin ilk olarak gidebileceği ülke olan Gürcistan, Türk vatandaşlarının sadece kimlikleri ile sınırdan geçmesine olanak tanımaktadır. Kişiler Batum Havalimanı’na tarifeli uçuşlar ile gittikten sonra, pasaportsuız bir şekilde geçiş yapabilmektedir. Özellikle ülkemizden hafta sonu tatili için tercih edildiği de bilinmektedir.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Yapacağınız ziyaretlerde hiçbir şekilde vize ya da pasaport şartı aranmayan KKTC, sizlerin 3 aya kadar sorunsuz bir şekilde ziyaret yapabileceğiniz ülkelerdendir. Her mevsim ziyaret edilebilen ve tatil planlarında da ilk sırada olan ülkede, kış mevsimi için de çok güzel bölgeler bulunmaktadır.
  • Ukrayna: ülkemizden en çok ziyaret edilen ülkelerden birisi olan Ukrayna, kişilerden herhangi bir vize şartı ya da pasaport şartı olmadan kişileri Kabul etmektedir. Türk vatandaşlarının çokça tercih etme nedenleri arasında pasaport şartının olmaması ve ülkede yapılacak olan etkinliklerin de çok ekonomik olması başta gelmektedir.

Kimlikle gidilebilecek ülkeler için sıralamamız bu şekildedir. Ancak, zaman zaman ülkeler ile yapılan anlaşmalar gereği, bu listede değişiklikler olabilecektir. Çünkü, hem siyasi hamleler hem de turizm faaliyetlerinin canlandırılması adına ülkelerin zaman zaman ikili diyaloglarda bulundukları bilinmektedir. Durum böyle olunca ortaya doğrudan kimlik ile giriş yapılabilecek ya da doğrudan vizesiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz ülkelerin sayısında bir artış söz konusu olabilmektedir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *