Ermenistan Vize İstiyor Mu?

Ermenistan’ı ziyaret etmek isteyen kişiler pasaportunun rengi farketmeksizin vize almak zorundadır. Ancak Ermenistan ile Türkiye arasında yaşanan sorunlardan dolayı Türkiye’de hiçbir Ermenistan konsolosluğu, elçiliği bulunmamaktadır. Bu nedenle Ermenistan vizesi ancak sınırda yahut internet ortamında e-vize şeklinde alınabiliyor. Diğer ülkelerin vize uygulamalarını incelediğimizde Ermenistan vizesi almak oldukça kolaydır. Nitekim ülkenin kamu ve genel güvenliğini tehlikeye düşürebilecek nitelikte biri olmadığı sürece Ermenistan vizesi verilmektedir.

Online Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir sınırımızın bulunmadığı Ermenistan’dan online olarak vize alınabilir. Nitekim kapıda vize ile uğraşmak istemeyen kişiler, internet üzerinden kısa bir süre ayırarak Ermenistan vizesine başvurabilirler. Online Ermenistan vize başvurusu yapmak için bu siteyi ziyaret edebilir ve aşağıdaki yönergeyi takip ederek vize başvurusu yapabilirsiniz.

  • Yukarıda verdiğimiz linke tıkladığınızda karşınıza “Apply For Visa” sekmesinin bulunduğu bir ekran açılır. Bu ekrandan “Apply” sekmesine tıklayın.
  • Açılan ekranda “Citizenship” yazan bölmeden Türkiye, “Id Type” yazan kısımdan elinizdeki pasaport türünü seçin. Ardından mail adresinizi ve resim doğrulama kodunu girerek “Next” butonuna tıklayın.
  • Mailinize gönderilen doğrulama linkine tıklayarak mail doğrulaması yapın.
  • Mail adresinin doğrulandıktan sonra diğer gerekli bilgilerin bulunduğu form ekranı açılacaktır. Bu formda adınız, soyadınız, adresiniz gibi kısımları doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.
  • Bir sonraki adımda verdiğiniz bilgileri kontrol etmenizi isteyecektir, bilgilerinizi onayladıktan sonra vize başvurunuzla ilgili ücreti ödemeniz gereklidir.
  • Vize ücretini ödemenizle beraber online vize başvurunuz tamamlanır ve birkaç gün içerisinde başvurunuz hakkında e posta adresinize bilgi maili gönderilir.

Online başvuruların kabul edilmesi için fotoğraf yükleme ekranında; pasaport, kimlik bilgileri ve uçak biletleri gibi evrakları eksiksiz taramayı unutmayın. Eğer vize başvurunuz kabul edilirse mail adresinize vizenize ilişkin tüm evraklar gönderilir ve bu evraklarla Ermenistan’a girmenize izin verilir.

Sınır Kapısında Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi almanın bir diğer yolu da sınır kapısında vize uygulamasıdır. Online olarak vize alamayan kişiler yahut acil olarak Ermenistan’a girmesi gereken kişiler;  Ermenistan sınır kapısında başvuru formu doldurarak 10-15 dakika içerisinde Ermenistan vizesi alabilirler. Sınırda vize uygulaması kapsamında vize vermek yahut vermemek hakkında sınır polisinin takdir hakkı vardır. Bu nedenle kapıda vize başvurusu yaptığınızda sınır polisleri tarafından sorguya çekilirsiniz. Genellikle nazik bir dil ile; nereden geldiğiniz, nereye gittiğiniz, Ermenistan’a neden geldiğiniz, ne yapacağınız, kim olduğunuz sorulur. Bu sorulara şüphe uyandırmayan cevaplar vermeniz halinde sınır kapısında rahatlıkla Ermenistan vizesi alabilirsiniz.

İnsanlar arasında Ermenistan sınır kapısında sürekli sorun çıktığına dair söylentiler olsa da bugüne kadar sınırda sorun yaşayan kimseyi duymadığımızı söylemeliyiz. Nitekim ülke açısından tehlikeli biri olarak görünmediğiniz sürece basit bir başvuru formu ila vize işini halledebilirsiniz.

Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle iki ülke arasında sınır kapısı olmadığı için bu vizeye ancak Gürcistan – Ermenistan sınırında yahut doğrudan havayolu aracılığıyla gitmeniz halinde havalimanında başvurabilirsiniz

Ermenistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ermenistan vize ücreti, vize başvurusunun türüne ve vize süresine göre farklılık gösterir. Nitekim internet üzerinden yapılan 21 günlük vize başvurularında 30 $ civarında bir vize başvuru bedeli ödenmesi lazım olur. Ancak sınır kapısında yapılan vize başvurularında; 21 günlük vize için 3.000 AMD, 120 güne kadar vize için 15.000 AMD’ye kadar başvuru ücreti ödemeniz gereklidir. Ortalama olarak 6 ila 30 Dolar arasında değişen bu vize ücreti, nakit yahut kredi kartı ile ödenebilir. Nakdi olarak ödenmek istenen vize ücretleri Ermenistan Dramı üzerinden ödenmelidir. Kaldı ki sınır karakolu civarında paranızı değiştirebileceğiniz küçük bir ofis bulunmaktadır.

Ermenistan vizesi almak konusunda herhangi bir sorunu olmayan ancak Ermenistan’a nasıl gideceğini düşünen okurlarımız Ermenistan’a Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *