Ekvador Gezilecek Yerler

Ekvador, seyahatinizi macera ve kültürle birlikte yaşamak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir ülkedir. And Dağları ve Amazon havzasındaki tropik yağmur ormanlarıyla sizi büyük bir maceranın içine çekebilir. Ayrıca fantastik bir yaban hayatına ek olarak renkli pazarlar ve orijinal plajlarıyla da ünlüdür. Lüks seven ziyaretçiler için şehir merkezleri tam bir cennettir. Peru ile Kolombiya arasında yer alan bu Güney Amerika ülkesi Pasifik Okyanusu’na açılan kıyılara sahiptir. Haziran ayından başlayarak ekim ayına kadar çok etkili yağmurlara ev sahipliği yapar. Ülke halkı genel olarak dağlık bölgelerde yaşamayı tercih eder. Ülke doğa seven turistler için oldukça ilgi çekici bir seyahat noktasıdır.

Ekvador Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Galapagos Adaları

Galapagos, Ekvador sınırlarında kalan bir takım adadı. 19 tane adadan oluşan bir bölgedir ve dünyanın hiçbir yerine bulunmayan canlılara ev sahipliği yapar. 1835 yılında bölgeyi ziyaret eden Charles Darwin’in evrim teorisine ilham olan bölge olarak ün yapmıştır. Bu adalarda dev kaplumbağalar, uçamayan karabataklar, ispinozlar ve binlerce farklı deniz canlısı yaşar. Adaları küçük yatlarla dolaşma şansınız bulunuyor. Bölgeye gitmek için ise Quito ve Guayaquil’den kakan gemilere binmeniz yeterlidir. Adalar Ekvador’a 900 km uzaklıkta kan gemilere binmeniz yeterlidir. Adalar Ekvador’a 900 km uzaklıkta yer alır. Bu mesafe oldukça uzak gibi görünse de mükemmel bir deniz yolculuğu yaşayabilirsiniz.

  • Quito

Diğer bir ismiyle Kito ülkenin başkentidir. Bolivya’nın başkentinden sonra dünyanın en yüksek ikinci başkentidir. Şehir 2800 metre yüksekliğe kurulmuştur. Ortalama 3 milyon nüfusu olan şehir ülkenin en önemli ticaret bölgesidir. And Dağları’nın bir kısmı şehirden görülebilir. Sayıları 20’ye kadar çıkan Katolik kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Şehir 1534 yılında sömürgeleşmiş ve günümüzde mimarisinin büyük kısmı da bu sömürge dönemine ait yapılardır. Carondolet Sarayı mutlaka görmeniz gereken ziyaret noktalarından biridir. Ancak bu tarz şehirleri ziyaret etmeden önce deniz seviyesinden yüksekte olacağınızı bilerek gidin.

  • Otavalo

And Dağları’nın en renkli pazarlarını barındıran şehirdir. Geleneksel el işlerinin sıklıkla yer aldığı pazarlar ahşap, deri, kumaş, cama, takı, giyim ve kuşam gibi birçok alanda ürünün satıldığı yerlerdir. Şehirde cumartesi pazarları oldukça canlı yerlerdir. Buralar AVM’ler gibi düşünebilirsiniz. Ancak buradaki her ürün el belli bir emek karşılığında oluşan el ürünleridir.

  • Cuenca

Şehir sömürge döneminin en iyi görülebileceği bölgelerden biridir. Azuay eyaletinin başkentidir. Arnavut kaldırımı sokaklar, cumbalı evler, gürültü ve kirli bir şehir görüntüsü hakimdir. Şehrin yakınında Amerika kıtasının eski medeniyetlerinden olan İnkalara ait kalıntılar bulunur. şehrin diğer bir özelliği ise ocak ve kasım aylarında Amerikalı emeklilerin  katıldığı renkli festivallerin yapıl

  • Banos

Şehir, küçük ve önemsiz bir kasabaya benzer. Ancak Tungurahua Yanardağının yakınlarda olması turizm açısından önem kazanmasını sağlar. Çünkü bu sayede termal tesislere ev sahipliği yapar. Bunun yanında Amazon ormanlarında tura katılmak isteyenler buradan tura çıkarlar. Pailon de Diablo şelalesi mutlaka görmeniz gereken bir doğal güzelliktir.

  • Riobamba

And Dağları’nda kurulmuş bir şehirdir. Deniz seviyesinden 6268 metre yükseklikte yer alan Chimbazorazo dağında yer alır. Güneşin doğuşunu dünyanın başka hiçbir noktasında bu kadar güzel izleyemezsiniz. Ayrıca Nariz del Diablo, yani şeytan burnu denen bölgede tren yolculuğuna katılmadan ülkeden ayrılmamanız gerekir. Cumartesi ve Pazar günleri kurulan yerel pazarlarda çok renkli görüntülere şahit olabilirsiniz.

  • Quilotoa

Başkentten Sanquisili kentine giderek buradan 4 gün süren bir yolculukla bu krater gölüne ulaşabilirsiniz.  3914 metre yüksekte yer alan göle otobüs sayesinde gidilebilir. Ancak doğayla iç içe olmak isteyenler için yürüyüş turları da düzenleniyor.

  • Salinas

Ekvador’un Pasifik Okyanusu kıyısında yer alır. Ülkenin batısında bulunan Salinas, sörf tutkunları ve yatçıların uğrak noktaları arasındadır. Kıyı şeridinde yüksek malikaneler yer alır. Bu yüzden Küçük Miami Beach olarak da anılır. Buraya en güzel aralık ayında gidebilirsiniz. Nisan ayından kasım ayına kadar kasvetli ve bulutlu bir hava sizi bekler.

Ekvador’da gündüzleri gezinizi bitirdikten sonra akşamları ne yapacağınızı düşüyorsanız; sizler için hazırladığımı Ekvador Gece Hayatı yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *