Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin kuzey doğusunda bulunan Ermenistan, bir Kafkasya ülkesidir. 1991 yılında Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ermenistan Cumhuriyeti, tarih boyunca Türkiye ile etkileşim halinde olmuştur. Büyük çoğunluğu bozkırlardan oluşan bu ülkede doğa manzaraları da bolca bulunmaktadır. Nitekim hali hazırda Türkiye’den birçok insan gezmek yahut iş yapmak için Ermenistanı ziyaret ediyor.

Bir kara ülkesi olan Ermenistan’a; havayolu, karayolu veya demiryolu ulaşım araçlarından biri kullanılarak ulaşılabilir.

  • Havayolu ile Ermenistan’a Nasıl Gidilir

Ermenistan’ın başkenti Erivan ile İstanbul arasında haftanın her günü Armavia uçak firması tarafından uçuşlar düzenlenir. Bu şehirler arasında yapılan uçuşlar ortalama olarak 1.5 saat sürmektedir. Nitekim İstanbul’dan havalanan bir uçak ortalama 1.5 – 2 saat sonra Erivan’ın uluslararası havalimanı olan Zvartnots Havalimanına inerek yolculuğu sona erdirir.

Bunun dışında İstanbul’dan Tiflis’e havayolu ile gidip oradan Erivan’a karayolu ile geçebilirsiniz. Nitekim daha avantajlı fiyatlarla Tiflis’e uçabilir ve maddi olarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Karayolu ile Ermenistan’a Nasıl Gidilir

Ermenistan’a karayolunu kullanarak gitmek isteyenler; kendi arabalarını yahut taksi veya otobüs kullanarak Ermenistan’a ulaşabilirler. Aracı olmayan kişiler; Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten Erivan’a giden taksilerle Ermenistan’a gidebilirler. Nitekim o bölgeye giden paylaşımlı taksi bulunursa çok ucuz bir fiyata seyahat edilebilir. Kaldı ki taksi ile 4 saat gibi bir zamanda Erivan’a ulaşabilirsiniz.

Ermenistan’a gitmek için bir diğer seçenek ise; otobüs kullanmaktır. Nitekim yılın her günü İstanbul otogarından Erivan’a otobüs kaldırılmaktadır. Türk firmalarına ait otobüslerle yaklaşık 200 TL gibi bir ücretle Erivan’a seyahat edebilirsiniz. Ancak otobüsler, Gürcistan üzerinden Erivan’a gittiği için seyahat oldukça uzun sürebilir.

Otobüs ile seyahat edebilecekler için diğer bir opsiyon Tiflis Ortaçalı otobüs garından kalkan Erivan minibüsleridir. Bu minibüsler, herhangi bir kurala tabi değildir ve doldukça kalkar. Bu anlamda ortalama ne kadar sürede Erivan’a varacağı hakkında net bilgi veremeyiz ama oldukça uygun fiyatlarla seyahat edebilirsiniz.

  • Demiryolu ile Ermenistan’a Nasıl Gidilir

Ermenistan’a demiryolu ulaşımı sadece Tiflis üzerinden yapılmaktadır. Bu anlamda demiryolunu kullanmak isteyen kişiler uçak yahut otobüs aracılığıyla ilk olarak Tiflis’e gitmesi gereklidir. Tiflis’e ulaştıktan sonra günün her saatinde Erivan’a giden bir trenle Ermenistan’a gidilebilir. Nitekim gece saatlerinde Tiflis’ten trene binerseniz, sabah saatlerinde rahatlıkla Erivan’da olursunuz.

Dipnot: Seyahat planlarınız arasında Azerbaycan’a gitmek de varsa; o halde ilk olarak Azerbaycan’ı ziyaret edin. Aksi halde pasaportunuzda bulunan Ermenistan mührü nedeniye Azerbaycan’a alınmama ihtimaliniz yüksektir.

Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Güney Kafkasya’da bulunan Ermenistan, ülkemize göre de oldukça kuzeyde kalıyor. Nitekim bu ülkede kışları çok çetin geçmektedir. Özellikle tam bir kara ülkesi olan Ermenistan kış aylarında tamamen beyaz bir kar örtüsü ile kaplıdır. Kışın hava sıcaklığının -10 ile -15 derece arasında değiştiği bu ülkeye yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Ermenistan’da Ne Kadar Harcarım?

Konaklama ve gıda fiyatları konusunda Türkiye’den pek geri kalır yanı bulunmayan Ermenistan’a gezmek için gelen bir turistin en az 90.000 – 120.000 AMD. tutarında bir bütçeyi gözden çıkarması gereklidir. Nitekim bu tutar ortalama olarak 1.000 – 1.500 TL arasında bir paraya tekabül etmektedir. Ancak bu civarda bir bütçe ayıran kişiler; Ermenistan’da güzel otellerde kalabilir, lezzetli yemekler yiyebilir ve tatilin tadını çıkarabilir.

Ermenistan’a yukarıdaki yollardan herhangi biriyle ulaşabilirsiniz. Ancak ülkeye girebilmek için Ermenistan vizesi almanız gereklidir. Vizesi olmayan birinin Ermenistan’a girebilmesi mümkün değildir. Bu kapsamda Ermenistan Vize İstiyor Mu adlı yazımızı okuyarak nasıl vize alacağınızı ve ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *