Kosova Nasıl Gidilir?

Kosova, 2008 yılında bağımsızlığını kazanmış bir Avrupa ülkesidir. Balkanlarda yer alan bu ülkenin yüzölçümü son derece küçük ve sadece 11 bin km2’dir. Nüfusu da aynı şekilde çok azdır ve yaklaşık 2 milyondur. Balkanların tam merkezinde yer alan Kosova’nın komşuları; Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’dır.

Kosova’ya gitmek için farklı seçenekler vardır. Ülkemizle Kosova’nın kara bağlantısı vardır ve bundan dolayı kara yolu ile buraya seyahat edilebilir. Aynı zamanda hava yolu ile benzer şekilde seyahat etmek mümkündür. Kara yolu tercih edildiğinde yaklaşık 900 km’lik yolun gidilmesi gerekir ki, bu da ortalama 10 saat demektir. Uçak ile buraya gelinmek istenirse, 700 km’lik mesafe yaklaşık 1 saat 30 dakikada geçilecek ve Kosova’ya ulaşılacaktır.

Kosova Karayolu ile Nasıl Gidilir?

Kosova’ya karayolu ile gitmek için otobüs ve özel araç seçenekleri kullanılabilir. Otobüsler, genellikle tur şirketleri tarafından kullanılır. Bu şirketler, balkan gezilerinde otobüs ile insanlara tüm bölgeyi gezdirir. Özel araç ile de benzer şekilde Kosova’ya gidilebilir.

Kosova’ya karayolu ile gitmek için farklı güzergah alternatifleri vardır. Fakat bunlardan birisi çok daha fazla tercih edilir. İstanbul’dan yola çıktıktan sonra Tekirdağ üzerinden Yunanistan’a geçilir. Buradan da Selanik üzerinden Kuzey Makedonya’ya geçiş yapılır. Kuzey Makedonya’dan sonra da Kosova’ya giriş yapılır.

Kosova’ya Uçak ile Nasıl Gidilir?

Kosova’ya yolculuk yapacak kişiler, karayolundan çok havayolunu tercih etmektedir. Uçakla buraya gelmek için çok farklı seçenekler vardır. İstanbul’dan her gün buraya farklı hava yolu şirketleri tarafından seferler yapılır. Bu seferler ile sadece 1 saat 30 dakikada Kosova’nın başkenti olan Priştine’ye gelinebilir.

İstanbul’dan yapılan seferlerin neredeyse tamamı aktarmasızdır. Fakat diğer Anadolu kentlerinden uçak ile buraya gelinmek istenirse, aktarma seçeneğinin değerlendirilmesi gerekir. Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Adana gibi kentlerden uçağa binen yolcular ilk olarak İstanbul’a gelir ve buradaki aktarmadan sonra Kosova’ya geçiş yaparlar.

Kosova’ya Ne Zaman Gidilir?

Kosova, balkanların ortasında olduğundan burada ılıman bir karasal iklim hakimdir. Bundan dolayı özellikle turistik yapılacak ziyaretlerin planlanmasının mutlaka iklime göre yapılması gerekir. Mayıs ile Ekim ayları arasının, turistik ziyaret için en ideal zaman dilimi olduğu söylenebilir. Yaz ayları nispeten sıcak olacağı için Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim tercih edilebilir.

Kosova’ya gitmeden evvel vize işlemlerini halledebilmek için Kosova Vize İstiyor Mu adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *