Bosna Hersek Vize İstiyor mu?

Bosna Hersek, çok sayıda ülkeyle vizesiz giriş anlaşması imzalamıştır. Türkiye, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinin sakinleri ülkeye vizesiz girebilir. Bu ülkeler dışında ülkeyi ziyaret edecek turistler Bosna Hersek vizesi almalıdır. Ancak vizesiz giriş hakkında sahip vatandaşlar 60 günü aşacak ziyaretlerde vize başvurusu yapmalıdır. Ülkeye giriş için pasaportunuz ve kimliğiniz yeterli olacaktır. Ama bu günlerde artan terör, kaçak göç, insan kaçakçılığı gibi olaylarda artış olduğu için ülke yönetimi denetimleri daha sıkı hale getirmiştir. Bu yüzden gümrükten geçerken yanınızda ekstra otel rezervasyonu, uçak bileti, varsa davet mektubu, belli bir miktar para bulundurmanız gerekir. Bunun günlük kişi başı 50 Euro olması gerekir. Ama unutmayın bu saydıklarımız zorunlu işlemler değildir. Sadece görevli gerekli görmesi takdirde sizi Türkiye’ye geri yollayabilir. Bunlar ülkeyi turistik amaçlı ziyaret edeceğinizi kanıtlayacak belgelerdir. Buralarda tüm işlemler Avrupa Birliği standartlarında yapılır.

Bosna Hersek Vizesi Nasıl Alınır?

Türk vatandaşları Bosna Hersek’i 60 günden fazla ziyaret edecekse mutlaka vize başvurusu yapmalıdır. Vize başvurularını Bosna Hersek Konsolosluğu’na yapabilirsiniz. Bir sıkıntı yaşamamak adına seyahat tarihinizde 20 ila 30 gün önce işlemlere başlamanız daha doğru olur. Vize başvurularını vize merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Kendiniz başvuru yapacaksanız önceden randevu almanız gerekir. Burada vize türüne göre belirlenen vize ücretini ödemeniz gerekir.

İşlemleri tamamladıktan sonra kısa süre için değerlendirme yapılacak ve vize bilgileriniz size iletilecektir. Ülke vize başvurularını en hızlı sonuca erdiren ülkelerden biridir. Bir sıkıntı çıkmadığında ortalama 6 iş gününde vizeniz çıkar. Vize başvurusu bazen daha uzun sürede sonuçlanabilir. Ülkeye girişlerin yoğun olduğu dönemde 10 iş gününe kadar uzayabilir. Ayrıca yetkililer sizden bazı ek belgeler de talep edebilir. Bu durum da süreci uzatacaktır.

Bosna Hersek Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Başvuruda istenen ölçülere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Bosna Hersek vize başvuru formu
 • Bosna vizesi için giriş sebebinizi anlatan dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Uçak bileti bilgileri
 • Banka hesap dökümü ve bankada yeterli miktarda para
 • Varsa davetiye mektubu
 • Bosna Hersek vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Seyahat sağlık sigortası

Bosna Hersek vize işlemlerini aldıktan sonra bu ülkeye en kısa yoldan nasıl ulaşabileceğinizi Bosne Hersek Nasıl Gidilir adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *