Filipinler Gezilecek Yerler

Filipinler; büyüklü küçüklü ve birbirinden eşsiz 7017 adadan meydana geliyor. Onlara göre ülkedeki kimse plajdan 2 saat uzaklıkta değil. Ayrıca ülkenin kalabalık mega kentleri bulunuyor. Tarihi çok eskiye dayanan pirinç tarlaları da olan bu ada ülkesinin 20’nin üzerinde aktif volkanı bulunuyor. Çok sayıda etnik topluluğu da barındıran ülke; tropikal adalar ve uzun bir kıyı şeridiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir Asya ülkesidir. Çok sayıda tropik bitkiyi de bulabileceğiniz adalarında beyaz kumlu kumsallar, yağmur ormanları, gelişmiş hizmet kültürü, her mutfağa seslenen yemekleri ve uygun fiyatlarıyla dünyanın her yerinden turistler için çok cazip bir gezi rotasıdır.

Filipinler Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlerl

 • Siquijor Adası

Ülkenin en gözde adalarından biridir. Suquijör Adası eşsiz bir güzelliktir. Adanın tarihi eski dönemlere kadar gidiyor. Bu yüzden adada kiliseler ve bazı tarihi yapıları bulabilirsiniz. Ayrıca bununla birlikte mağaralar, doğa harikası şelaleler ve ülkenin ününü ortaya koyan plajları ziyaret edebilir. Adayı gezip de buraya yerleşme kararı alan çok sayıda insanla burada tanışmanız mümkündür.

 • Genereal Santos

General Santos ülkenin popüler şehirlerinden biridir. Siquijor Adası’nın güney kesiminde bulunur. Yerel halk burasının mükemmel bir yer olduğuna inanıyor. Bunun sebebi ise her türlü imkanı onlara tanımasıdır. Şehirde Gumasa Beyaz Kumsalları denizin tadını çıkarmanız için ideal bir seçenektir. Nopol Tepeleri ülkenin doğal yapısıyla iç içe olabileceğiniz bir noktayken Sansapan Mağara Şelaleleri dünyada eşine az rastlanır türden gezi noktalarıdır.

 • Iloilo

Ülkede gezebileceğiniz şehirlerden biridir. Şehri gezi rotası kılan yapı ise Miag-ao Kilisesi’dir. Bu kilise 1600’lü yıllarda yapılan ülkenin tarihi yapılarından biridir. Kilisenin dışında yer alan kabartma ve heykellerde olan işçilik görülmeye değerdir.

 • Manila

Manila ülkenin başkentidir. Ayrıca dünyanın en kalabalık başkentlerinden biridir. Ayrıca gelişmiş sosyal hayatı gittiğiniz gibi kalabalık olduğunu anlamanızı sağlıyor. Şehir daha önce bir İspanya sömürge dönemi geçirmiş. Bu yüzden mimari yapısı bu dönemin izlerini belirgin olarak taşıyor. Şehirde yer alan Intramuros Manila geçmiş dönemde ülkenin güç merkezi olarak kullanılan bir tarihi yapı olma özelliğini taşır. Bu yüzden mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Ayrıca yapılaşmanın yanında başkent, yeşilin de en güzel tonlarını barındırır. Bununla birlikte şehirde Santo Tomas, Augistin Kilisesi, Intramuros Surları ve Rizal Park gibi yerleri de dolaşmanızı öneriyoruz. Şehirde bir de büyük bir alışveriş çılgınlığı hakim. Bunu da büyük alışveriş merkezlerini ziyaret ettiğinizde anlayabilirsiniz.

 • Mayon Volkanı

Ülkenin en çok fotoğraflara konu olan ziyaret noktasıdır. Kratere ancak yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yolculuk sırasında eşsiz bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Ayrıca burada çok sayıda aktivite yapma şansınız var. Bunlardan en popüleri olan ziplining yaparak aşağıya inmektir. Bununla birlikte ATV kullanarak dağın eteklerinde bir geziye de çıkabilirsiniz.

 • Pirinç Terasları

Televizyonlarda gördüğünüz pirinç teraslarını Filipinlere gidip de canlı görmeden dönmemelisiniz. Kat kat oluşan teraslar bundan 2000 yıl önce Cordillera Dağları’na yapılmış. Ülkede bu manzaraya iki yerde şahit olabilirsiniz. Bunlar Bnaue ve Batad’dır. Banaue için en uygun ziyaret zaman haziran ve temmuz aylarıdır. Ekinler toplanmadan hemen önce yaprakları güzel bir altın rengine bürünüyor. Batad için ise en uygun ziyaret zamanı nisan ile mayıs ya da ekim ile kasım aylarıdır.

 • Batanes

Ülkenin kuzey bölümünde bulunan en küçük şhridir. 14 tane küçük adadan oluşan şehir içinde mükemmel bir doğal güzelliği barındırır. Yeşilin hakim tonu, güneşin sarılığı v denizin turkuazlığı içinde ekolojik çeşitliliği de hayranlıkla izleyebilirsiniz.

 • Boracay Adası

2012 yılında EN İyi Plaj Adası ödülünü almıştır. Ülkenin en popüler plajlarından biridir. Kumsal uzunluğu tamı tamına 7 km’dir. Adanın içinde de Bulabog Plajı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Burada plaj uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü etkinliklerine katılarak eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Camiguin

Dalış yapmayı düşünen ziyaretçiler için gözde bir ziyaret merkezidir. Su altında canlı çeşitliliği ve güzelliği görmenizi tavsiye ederiz. Adanın içinde yer alan volkanlar da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Volkanlar sebebiyle adadaki plajların kumu siyah renktedir.

 • Palawan Adası

Beyaz kumları ile dünyada ün yapan ada 450 k uzunluğundadır. Adanın en ünlü yeri ise El Nido kasabasıdır. Adaya ulaşım biraz zor olsa da belirli saatlerde kalkan tekneleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Adanın mükemmel plajları ve doğası bu yolculuğa kat be kat değiyor.

 • Caramoan Adası

Turistlerin Survivor yarışma programlarının çekimlerinin yapıldığı ada bu ülke sınırlarındadır. Bu sayede Caramona Adası büyük bir üne kavuşmuştur. Adanın göz alıcı plajları ve yabanı hayata ev sahipliği yapan ormanları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca kireç taşında oluşan falezler ve palmiye ağaçları tam bir tropik esinti. Adanın kumu ise ince ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Ayaklarınızı kuma bastığınız gibi gömülürsünüz. Ayrıca Siquijor Adası da plajlar konusunda oldukça ün yapmıştır.  Adada mavi deniz ve egzotik kumlarla örülü yüzlerce plaj bulunur.

 • Bohol Çikolata Tepeleri

Bohol, Cebu’nun hemen yanında bulunur. Hatta Cebu’dan adaya sürekli günlü turlar düzenlenir. Adanın ünlü olmasının sebebi ise 1268 küçük koni şeklinde tepelerden meydana gelmesidir. Her bir tepenin yüksekliği ise 30 ile 50 metre arasında değişiyor. Tepeler milyonlarca yıl evvel deniz altındayken su akıntıları sebebiyle oluşmuş. Üstlerinde çim kaplı olan bu tepelerde çok sayıda fotoğraf çekilebilirsiniz.  Ayrıca adada yer alan Kelebek Çiftliği de gezginlerin en önemli rotalarından biri oluyor. Adada Loboc Nehri turuna katılarak maymunların doğal yaşamını gözleyebilir ve bulunduğunuz süre içinde bu küçük adada hayatınız boyunca unutmayacağınız etkinliklere katılabilirsiniz. Filipinler dünyada mutlaka ziyaret edilmesi gereken birkaç ülkeden biridir.

Filipinler gezilecek yerler seyahatiniz bittikten sonra geceleri eğlenebileceğiniz yerleri merak ediyorsanız Filipinler Gece Hayatı adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *