Japonya Gezilecek Yerler

Bilim ve teknolojiye verdiği önem ile bilinen Japonya’da neredeyse her gün yeni bir keşif, buluş yapılıyor ve hayatımızın bir parçası haline geliyor. Bu çaplı bir vizyona sahip olan Japonya vatandaşları; aynı zamanda geleneklerine, inançlarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Nitekim dünyanın diğer ucunda çok farklı bir kültüre, yaşama sahip olan Japonya yüzyıllar geçmesine rağmen gelenek ve göreneklerini halen koruyor.

Japon kültürünü, tarihini ve aynı zamanda teknolojik gelişmişliğini aynı anda görebileceğiniz bir ülke olan Japonya’yı bir sene içerisinde milyonlarca insan gezmek, görmek amacıyla ziyaret ediyor. Kaldı ki Türkiye’den de birçok insan, Uzak Doğu kültürünü tanımak için Japonya’ya gitmeyi tercih ediyor.

Bir insanın hayatta ölmeden görmesi gereken ülkelerin başında gelen Japonya’ya bir gün yolunuz düşerse; mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

 • Meiji Tapınağı

Krallıklar tarafından yönetilen Japonya’nın 1800’lü yıllarda başlattığı modernleşme akımıyla beraber günümüzdeki haline gelmesine vesile olan İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shozen’e ithafen inşa edilen Meiji Tapınağı, Japonya’da ilk görülecek yerlerden biridir. Bu tapınak zamanında imparator ile eşinin çok sık ziyaret ettiği ve oldukça sevdiği bir bahçeye inşa edilmiştir. 2. Dünya savaşı sırasında baştan aşağı yıkılmış olsa da ilerleyen yıllarda onarılarak eski haline getirilmiştir. Nitekim Tokyo gezisi sırasında kafasını dinlemek, tarihi hissetmek isteyenler için Meiji Tapınağı iyi bir tercih olacaktır.

 • Yayogi Parkı

Yayogi Parkı, 550 bin metrekarelik alana kurulmuş olan ve Meiji Tapınağına ev sahipliği yapan bir ülke parkıdır. Yayogi Parkı, uzun uzadıya yeşillik alanlar ile göletlerden oluşuyor. Şehrin kalbinde bir cennet olan Yayogi Parkını ziyaret ederek harika manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

 • Fuji Dağı

Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınan Fuji Dağı 3776 metre yüksekliği ile Japonya’nın en yüksek dağıdır. Volkanik bir dağ olmasından dolayı oldukça ilgi çeken Fuji dağı günümüzde halen aktif yanardağlardan biridir. Nitekim Japon vatandaşları için de bir sembol haline gelen bu dağı ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

 • Sensoji Tapınağı

Tahminlere göre 645 senesinde iki kardeş tarafından inşa edilen Sensoji Tapınağı, hali hazırda modern yapıların arasında bulunan ve halen eski tarihi ihtişamını koruyan bir din merkezidir. Kırmızımsı bir mimari yapıya sahip olan Sensoji Tapınağı, Tokyo’nun en önemli yapılarından biridir. Nitekim yılın belli dönemlerinde bu tapınakta etkinliklere denk gelmeniz de mümkündür.

 • Tokyo İmparatorluk Sarayı

Japonya, tarih boyunca imparatorluklara ev sahipliği yapmış ve onlar tarafından yönetilmiştir. Nitekim ülkeye hükmeden imparatorların yaşadıkları saraylar günümüzde bu ülkeye kültürel miras olarak kalmıştır. Tokyo’nun simgesel yapılarından biri olan Tokyo İmparatorluk Sarayı, geçmişte imparator ve ailesi tarafından kullanılmıştır. Günümüzde turistik amaçlarla kullanılan bu saraya cuzi bir ücret ödeyerek girebilirsiniz.

 • Tokyo Kulesi

Bir televizyon kulesi olarak inşa edilen Tokyo Kulesi, 634 metre yüksekliği ile halen Tokyo’nun en yüksek yapısı olma özelliğini koruyor. 2008 yılında yapımına başlanan bu yapı, günümüzde turistik gezilere de açılmış durumdadır. Tokyo Kulesinin üst katlarında bulunan balkonlardan tüm Tokyo’ya panaromik olarak bakabilirsiniz. Ayrıca kulenin bazı katlarında bulunan restoran ve kafelerde şehir manzarasına karşı yemek yiyebilirsiniz.

 • Ginza District

Tokyo’da yer alan Ginza District, modern bir şehir meydanıdır. Ülkenin en bilindik caddelerinden biri olan Ginza District 1600’lü yıllarda kurulmuştur. Hali hazırda ülkenin en iyi yeme ve içme mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Japonya’yı gezmeye gelenlerin mutlaka buraya gelerek Japon mutfağını denemesini tavsiye ederiz.

 • Shibuya

Japonya’nın moda ve eğlence trendini belirleyen bölgesi konumunda olan Shibuya, Japonya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Nitekim ülkenin en farklı atmosferine sahip olan Shibuya’da her istediğinizi bulabilirsiniz.

 • Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi

Japonya İmparatorluk Sarayı’nın bir parçasını oluşturan Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi, dünya savaşı sırasında neredeyse yok olacak hale gelmiştir. Ancak daha sonradan yapılan yatırımlarla beraber hali hazırda 25 binden fazla ağacın bulunduğu bir ulusal bahçe haline gelen Shinjuku Gyoen harika bir doğa manzarasına sahiptir. Bu ulusal bahçede yeşilin ve mavinin nasıl birbiri içinde uyumlu hareket ettiğine sahit olabilirsiniz.

 • Ueno Parkı

Japonya kültür ve mirasını tam anlamıyla simgeleyen bir yapıt olan Ueno Parkı, ülkenin derebeylikler tarafından yönetildiği dönemlerde inşa edilmiş ilk batı tarzı yeşillik alanıdır. Hali hazırda ülkenin önemli tapınaklarından Kaneji’nin de içinde bulunduğu Ueno parkı, tam anlamıyla Japonya tarihini hissetmenizi sağlıyor. Nitekim 1847 yılında turistlerin gezilerine açılmış ve içerisinde 4-5 adet farklı müzeyi barındırmaktadır. Özellikle kültür turizminden hoşlanan okurlarımızın burayı ziyaret etmesini öneririz.

 • Tokyo Ulusal Müzesi

Ueno Parkı içerisinde yer alan Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo’nun en eski ve en büyük müzesidir. Nitekim hali hazırda 110 bin parça sanat ve tarihi eseri bünyesinde barındıran Tokyo Ulusal Müzesi, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 • Kiyomizu – Dera

Japonya’nın Kyoto şehrinde bulunan Kiyomizu – Dera, bu bölgede bulunan en ünlü tapınaklardan biridir. Kiyomizu – Dera aynı bölgede bulunan bir şelalenin adından gelmekte olup şelaleden akan bir suyu ifade etmektedir. Bu tapınağın kendine ait bir geleneği vardır. Buraya gelen ziyaretçiler 13 metre yükseklikten akan şelaleden suya atlarlar ve bu atlayış sonunda hayatta kalanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılır.

 • Kinkakuji Tapınağı

Kyoto şehrinde yer alan bir diğer tapınak Kinkakuji Tapınağı’dır. 1397 yılında inşa edildiği düşünülen bu tapınak UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınmıştır. Tarihte birçok savaşa tanıklık eden Kinkakuji Tapınağı, kültür turizmi sevenler için oldukça fazla yeşillik alan ve huzur dolu an vaadediyor.

 • Akihabara Electric Town

Elektronik aletlerin merkezi olan Akihabara Electric Town, anime çizimi ile uğraşan ve teknolojik aletlerden zevk alan insanlar için cazibe merkezidir. Her türlü elektronik alete ulaşabileceğiniz Akihabara Electric Town’da vergisiz alışveriş yapabilirsiniz.

 • Tsukiji Balık Pazarı

Japon mutfağı denince çoğumuzun aklına balık gelir. Nitekim bu ülkede yiyebileceğiniz tüm lezzetlerde balığın etkisini görme ihtimaliniz vardır. Bu anlamda ülkedeki yemek kültürünü tanımak için Tsukiji Balık Pazarı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kaldı ki bu pazar alanında perakende ve toplu satış yapan yüzlerce balık dükkanı bulabilirsiniz. Hatta taze balıklardan denemek isterseniz hemen yanı başındaki balık lokantalarına uğrayabilirsiniz.

 • Kabuchiko

Tarihi Edo dönemine kadar dayanan Kabuchiko, Japonya’da yer alan bir fener bölgesidir. Yetişkinler tarafından eğlence merkezi olarak kullanılır. Nitekim Kabuchiko’da sabahlara kadar eğlenebileceğiniz aktiviteler bulmanız çok olasıdır. Bu bölgede çok sayıda eğlence kulübü, var ve restoran bulabilirsiniz. Eğlenceyi dorukta yaşamak isteyen gezginler için Kabuchiko’ya uğramalarını tavsiye ederiz.

 • Tokyo Disneyland

Amerika’nın en ünlü eğlence merkezlerinden biri olan Disneyland, Amerika dışında ilk açıldığı ülke Japonya’dır. Nitekim Tokyo’nun kalbinde kurulan Disneyland 7 farklı temaya sahiptir. Her sene değişen dekorasyonu ile her sene kendini yenilemektedir. Tokyo gezisi sırasında bir gününüzü alabilecek büyüklükte olan Disneylanda zamanınız kalması halinde gidebilirsiniz.

Japonya’ya gitmeye karar verdiyseniz ancak nasıl gideceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa Japonya’ya Nasıl Gidilir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *