Maldivler Gezilecek Yerler

Denizin en güzel halini düşündüğünüzde Maldivler dünyada sayacağınız ilk 3 yer arasında bulunacaktır. Hala ilk günkü doğallığını koruyan irili ufaklı tropik adalardan oluşan Maldivler; mavinin en güzel tonlarına sahip denizi ve beyaz kumsallarıyla herkesin bir kere gitmek istediği bir rüyadır. 1190 adacıkla Hint Okyanusu’nun tüm güzelliğini sizlere sunan bu ülke; sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk duraklarından biridir. Her şeyden uzakta çok güzel zamanlar geçirebileceğiniz Maldivler’de tekneyle mükemmel gezintilere katılabilirsiniz.

Maldivler Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dünyada balayı ve tatilleriyle ünlenen ülkenin nüfusu 350 bin kişidir. Ancak milyonlarca turisti misafir eder. Ayrıca ülkenin sadece 200 adasında yerleşim bulunur. Buranın temel geçim kaynağı balıkçılık ve turizmdir. Sizlere ülkede gezebileceğiniz popüler yerleri listeledik:

 • Mulee-aage

Burası Sultan Şemsettin tarafından oğlu için yaptırılan bir saraydır. Ancak oğlu burada hiç oturamamıştır. Mulee-aage daha sonra Başkanlık Konutu olarak kullanılmıştır. Bu yapı ülkenin önemli tarihi yerlerinden biri olarak ziyaretçi alır.

 • Hukuru Miskiiy Camisi

Ülkenin önemli camilerinden olan Hukuru Miskiiy Camii 1656 yılında dönemin hükümdarı İbrahim İskender tarafından yapılmıştır. İlk yapıldığı an minaresi inşa edilmeyen yapıya 1667 yılında minare eklenmiştir. Cami, Müslüman kültürüne özgü ülkedeki önemli yapılardan biridir.

 • İslamik Merkez Camii

Maldivleri ziyaret eden gezginlerin en çok uğradığı tarihi yapılardan biri de İslamik Merkez Camii’dir. Bu cami Masjidul Sultan Mohammed Camii adıyla da anılır. 5000 kişiye ibadet etme şansı veren cami 1984 yılında yapılmıştır. Ayrıca bahçesi içinde konferans salonu ve İslam Müzesi vardır. Ülkeyi ziyaret eden Müslüman turistler buraya mutlaka uğrar.

 • Sultan Parkı ve Müzesi

Sultan Parkı ve Sultan Müzesi 1952 yılında hizmete açılmıştır. İslamiyet öncesi ve sonrasına ait çok sayıda eseri burada canlı olarak görebilirsiniz. Ancak müze cuma günleri kutsal kabul edildiği için hizmet vermez. Mesai saatlerinde sabah 9 ile öğleden sonra 15 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 • Cocoa Adası

Bu ada ülkenin en meşhur yerlerinden biridir. Robinson Crusoe yazarı Robert Louis Stevenson bu güzel kara parçasını okyanusun en ilahi adası olarak tanımlar. Bembeyaz kumlara sahip kumsallarında mercan ve Bungalow tarzı evlerin hayranı olabilirsiniz. Sakin bir tatil ile birlikte doğal güzellik isteyenlerin adresi Cocoa Adası olmaktadır.

 • Male Balık Pazarı

Ülkedeki şehir yaşamına şahit olmak için burayı gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Cumhuriyet Meydanı batı yakasında yer alan bu Pazar, yerel balıkçıların ağlarına takılan yüzlerce ton balığa ev sahipliği yapar. Burada mükemmel balık türlerini görebilir ve ülkedeki sosyal yaşamın izlerini görebilirsiniz.

 • Tsunami Anıtı 

2004 yılında Endonezya’da meydana gelen deprem sebebiyle dev dalgalarda kaybedilen insanları anmak amacıyla inşa edilmiştir. Manevi değerine ek olarak tasarımıyla da ziyaretçilerin ilgisini çeken yapıyı saran küreler felaketten etkilenen 20 adayı, kürenin yukarı doğru çıkması da suların yükselişini tasvir eder. Anıtın merkezinde olan dikey çubuklarda kurbanların adları yazılıdır. Ayrıca burada yerel lezzetleri tadabileceğiniz satıcılara da rastlayabilirsiniz.

 • Hulhumale Adası

Male limanından kalkan feribotlarla adaya kolayca ulaşabilirsiniz. Burada yerleşim 2004 yılında başlamıştır. Bu ada ülkenin turizm gelirlerini arttırmak için inşa edilmiştir. Merkezinde çok sayıda kafe ve restoran hizmet verir. Ayrıca adada bulunan yapay kumsal ziyaretçilerin ilgisini çeken bir yerdir.

 • Chandhanee Magu Caddesi

Ülkenin en kalabalık yerlerinden biri olan bu cadde, alışveriş amacıyla gelenler için eşsiz fırsatlar sağlıyor. daha çok hediyelik eşya bulabileceğiniz dükkanlarda, köpek balığı dişi bile bulabilirsiniz. Ayrıca el yapımı oymalar ve dokumalar, çaylar ile çok sayıda yerel ürünler satılmaktadır. Cadde günün her anı canlıdır.

 • Theemuge

Bu cadde adını ülkeyi yöneten ilk Müslüman hanedan olan Theemuge ailesinden alır. 1992 ile 94 yılları arasında yapılmıştır. Daha önce kraliyet ailesine ait yapıların üzerine yapılan saray Cumhurbaşkanı konutu olarak kullanılmıştır. Ayrıca bu yapı Maldiv Yüksek Mahkemesine ev sahipliği yapar ve eski Cumhurbaşkanı İbrahim Nasir’in mezarı da burada bulunur.

 • Kaafu Atoll

Bu bölge, kristal berrak denizi ve sakinliğiyle ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yerdir. Okyanusun dingin anlarına şahit olabileceğiniz bu ziyaret noktası cam tabanlı özel dalış tekneleriyle ünlüdür. Sizler de bu teknelerle yapabileceğiniz bir tura katılabilirsiniz.

Maldivler’in güzel gece hayatında neler yapabileceğinizi, hangi mekanlara gidebileceğinizi derlediğimiz Maldivler Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak da gece eğlencelerine katılabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *