Arjantin Vize İstiyor mu?

Arjantin, Türkiye vatandaşlarından yakın bir tarihe kadar vize istiyordu. Ancak artık Türk vatandaşlarının bu ülkeye vizesiz olarak seyahat etmeleri mümkün hale geldi. Arjantin’e vizesiz seyahat etmenin de tabii bir sınır var. Bir tek pasaportunuzla Arjantin’de 90 güne kadar kalabilirsiniz. Daha uzun sürecek bir ziyaret için mutlaka vize almanız gerekiyor. Arjantin sınırlı olarak bile olsa kabul ettiği Türk vizelerini genel olarak geri çevirmiyor. Ancak yetkilileri rahatsız edecek bir durum söz konusu olursa vizeniz kabul edilmeyebilir ya da belgelerinizde ciddi bir sorun varsa vize başvurunuz kabul edilmez.

Arjantin’de 90 güne kadar seyahat planınız varsa pasaport konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü vize gerektirmeyen seyahatlerde pasaport şarttır. Pasaportunuz ise seyahati gerçekleştireceğiniz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Vizesiz olarak Arjantin’de 30 gün kaldıktan sonra geri dönüş yapabilir ya da vize talep ederek seyahat sürenizi uzatabilirsiniz.

  • Transit Arjantin Vizesi Alabilirsiniz

Arjantin vizeniz yoksa ve diğer Latin Amerika ülkelerine aktarma yapacaksanız transit vizeye ihtiyaç olmaz. Ancak Amerika ve Avrupa aktarmalı yapacağınız uçuşlarda transit vize şartı bulunur. Bu durumda ise Arjantin’e nereden gideceğiniz, hangi ülkeden aktarma yapacağınız vize başvurusu öncesinde detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Arjantin Vizesi Nasıl Alınır?

Arjantin vizesi almak için ilk etapta Arjantin Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında belgeleri hazırlamalı ve şahsi bir başvuru yapmalısınız. Başvuruda mülakat yapılırsa yabancı dil konuşmanız görevlilerden artı puan almanızı sağlar ve vize için yararlı olur. Vize başvurunuzu tamamlayarak harcı ödeyip süreci beklemeniz gerekiyor. Arjantin vize ücretleri vize türüne göre değişiklik gösterir. Vize ücretleri Arjantin tarafından değiştirilebilir. Bazı durumlarda yenilenen fiyatlar konsolosluk sayfasından ilan edilir. Arjantin vizesi için sonuçlanma aşamasın farklılık gösterir. Standart vizeler 5 iş gününde sonuçlanırken, seyahat sponsoru, öğrencilik gibi durumlarda incelenecek evrak sayısı artar ve 7 ya da 8 iş gününde vize sonucu ilan edilir. Bu yüzden Arjantin vizesi alırken 3 aylık süreci dikkate almalı ve vize başvurunuzu buna göre yapmalısınız.

Arjantin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Arjantin vizesi almak isteyen başvuru sahibinin;

  • Vize başvuru tarihi itibariyle en az 6 aylık geçerlilik süresine sahip bir pasaportunun olması,
  • Arjantin’e birini ziyaret etmek için gidiyorsa, bu kişiden gelen davet mektubu,
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Eğitim amacıyla Arjantin’e gidecekse öğrenci olduğuna dair okul kayıt belgesi
  • Arjantin’e planlanan gidiş ve dönüş uçak biletlerini,
  • Konaklanacak otelde yapılan rezarvasyon,
  • Arjantin’de kalınacak süre boyunca bu ülkedeki masrafları karşılmaya yetecek derecede maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlaması,
  • Başvuru sahibinin maddi durumunu belgeleyecek şekilde maaş bordrosu, ssk çıktısı yahut banka bilgilerinin

başvuru sırasında elçiliğe sunması gereklidir.

Arjantin Vize Ücreti Ne Kadardır?

Arjantin’e 3 aydan uzun bir süre için gidecek olanların vize başvurusunda bulunması gereklidir. Bu anlamda Arjantin vizesi alabilmek için 50 ila 150 Euro arasında bir vize harç bedelinin ödenmesi gereklidir. Nitekim bu harç bedeli vizenin türüne göre değişmekle beraber Arjantin elçilik sayfasından güncel olarak takip edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *