Lübnan Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Lübnan’ı ziyaret etmeyi düşünenler için en iyi gezilecek yerleri anlatmaya çalışacağız. Lübnan vizeyi kaldırdıktan sonra birçok Türk tarafından ziyaret edilmekte ve epeyce de beğenilmektedir. Eşsiz tarihi eserlerle dolu olan bu ülkede farklı bir tat denemek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız çok doğru bir yerde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Beyrut Lübnan’nın başkentidir. Aynı zamanda da en büyük şehridir. Beyrut’ta bir de liman bulunmaktadır bu limanda ülkenin en büyük limanı olmaktadır. Beyrut tarihi olarak çok zengin bir şehirdir. Geçmişi neredeyse 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Şimdi sizlerle gezilecek listemizi inceliyoruz.

Lübnan Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Beyrut Ulusal Müzesi

Eğer Beyrut’a geldiyseniz mutlaka Beyrut Ulusal Müzesini gezmeden bu şehri terk etmeyiniz. İçerisinde barındırdığı farklı farklı kültürü ve tarihi çok iyi bir şekilde yansıtan bu müzede görmek isteyeceğiniz 100.000 antika sizleri bekliyor olacak. Ayrıca tarih öncesinden kalan 1300 tane daha eser de bu müzede ziyaretçilerini beklemektedir. Eğer Beyrut Ulusal Müzesini ziyaret etmek isterseniz, Mazra semtine gitmeniz gerekecektir. Abdallah El Yafi Caddesi ile Şam yolunun kesiştiği yerde Beyrut Hipodromu ve Antikalar Genel Müdürlüğü tarafından çevrilidir. Ayrıca hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz, müzenin giriş kısmında küçük bir hediyelik dükkanı da sizleri bekliyor olacaktır.

  • El Ömer Camii

El Ömer Camii eski haçlı kilisesi iken daha sonra camiiye dönüştürülmüştür. 12.yüzyılda inşaa edilen bu kilise 1291’de Memlüklülerin hakimiyeti ele geçirmesiyle birlikte camiye dönüştürülmüştür. Bu cami öncelikle iç savaş sırasında ciddi hasarlar görmüştür. Ama 2004 yılında caminin tüm restoresi bitirilmiştir. İslami mimarisini en güzel şekilde ön plana çıkaran bu cami görülmesi gereken yerler arasında ikinci sırada yer alıyor.

  • Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

Aziz George Yunan Ortodoks kilisesi Beyrut Ortodoks Başpsikoposluğu koruması altında olan ve günümüze kadar kalan en eski Ortodoks kilisesi olmaktadır. 551 yılında meydana gelen bir deprem ile birlikte bu katedralden önce var olan bir kilise daha yok olmuştu. Onun üzerine Aziz George Yunan Ortodoks katedrali kuruldu. Bu katedral 2003 yılında ziyaretçi alımlarına başladı. Hala daha en çok ziyaret edilen ve Lübnan’da görülmesi gereken yerler arasında baş sıralarda yer alıyor.

  • Tanrının Sedirleri

Yeşillik görmek istiyorsanız harika bir sedir ormanını görebilirsiniz. Lübnan’da Tarının Sedirleri ormanı sizleri beklemektedir. En popüler gezi yerlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

Aynı zamanda da Tanrının Sedirleri UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve miras olarak kabul edilmiştir. Sedir ağaçlarının muhteşem manzarasını görmek istiyorsanız burayı gezi rotanıza sokabilirsiniz.

  • Kadişa Vadisi

Harika bir manzara olan Kadişa Vadisi Kadişa Boğazının orada yer almaktadır. Lübnan’nın Şimal ili bölgesinde bulunan bu vadi harika bir manzaraya sahiptir. Vadi, Trablusşam’a vardığında Nahr Ebu Ali olarak da bilinen Kadişa Nehri tarafından oyulmuştur.

  • Baatara Gorge Şelalesi

Baatara Gorge Şelalesi de Lübnan’a gidince mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri oolarak yer almaktadır. Balaa geçidi yataklığının orada bulunan bu şelale görüntüsüyle tüm izleyenleri kendine hayran bıraktıracak şekilde sizleri bekliyor. Ayrıca şelale, Lübnan Dağı Patikası’nda bulunan Jurassic kalker mağarası olan Balaa Pothole’ya 255 metre olmak üzere düşmektedir. Bir de mağara ayrıca Üç Köprü Mağarası olarak da halk arasında bilinmektedir.

  • Baküs Tapınağı

Klasik Roma mimarisi üzerinden bu zamana kadar kalmış olan bu tapınak harika özellikleri ile büyülemeye devam etmektedir. Tarihi özellikleri harika bir şekilde yansıtan bu tapınak Lübnan’a gidince kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Baküs tapınağı aslında Bacchus Tapınağı olarak bilinmektedir. Lübnan’ın geniş Al-biqā bölgesinde bulunan Baalbek tapınak kompleksinin bir parçasıdır.

  • Château Ksara Şarap Fabrikası

Lübnan’da bulunan bu şarap fabrikası Château Ksara, Beqaa Valley Lebanon’da bir şarap şirketidir. 1857’de Jesuit Priests tarafından kuruldu. Château Ksara, Lübnan’daki ilk kuru şarabı geliştiren bir şarap fabrikası olarak yer almaktadır. Eğer Lübnan’a geldiyseniz mutlaka bu fabrikayı da görmelisiniz.

  • Al Shouf Cedar Nature Reserve

Doğal alan seviyorsanız ve Lübnan’nın doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız, Al Shouf Cedar Doğa Koruma alanına gezi rehberinizde yer verebilirsiniz.  Al Shouf Cedar Doğa Koruma Alanı, Lübnan’ın Chouf Bölgesi’ndeki bir doğa rezervidir. Sedir ormanlarının harika manzarasını görmek için burayı tercih edebilirsiniz.

  • Our Lady of Lebanon Heykeli

Eğer heykel görmek istiyorsanız, Lübnanlı Meryem Ana heykelini sizler de rahatlıkla görebilirsiniz. Bir Marian tapınağı ve Lübnan’da ki bir haç bölgesi olmaktadır. Tapınak 1904 yılında kurulduğundan beri yönetim Maronit Lübnan Misyonerleri Cemaatine ait olmaktadır. Maronit Patrikliği de bu heykelin yönetimini kendi eli alınta bulundurarak koruma altına almaktadır.

Bu tapınağın en önemli özelliği ise kendisinin bulunduğu alanın İsa’nın annesi alanı olarak belirlenmektedir. Sizler de bu tapınağı gezerek, farklı bir deneyim yaşayabilir. İnanılmaz bir atmosfere de sahip olabilirsiniz.

Bir Arap ülkesi olan Lübnan’da geceleri eğlenmek isterseniz, Lübnan Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak hem Lübnan gece hayatı hakkında bilgi alabilir hem de gidebileceğiniz gece mekanlarını öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *