Bahreyn Gezilecek Yerler

Orta Doğu ülkelerinden biri olan Bahreyn, petrol ve mücevher ticaretiyle dünyanın zengin ülkeleri arasında yerini almıştır. Gelişmiş ticareti ülkenin de gelişmesine ve turizmin canlanmasını sağladı. Basra Körfezi’ne kıyısı olan bu Arap ülkesi, iki deniz arasında anlamına gelir. Eski Dilmun uygarlığının merkezi olan bu ülke, doğu ve batıyı bağlayan bir ticaret ağının merkezi haline gelmiştir. Gelişmiş tarihi sayesinde Bahreyn gezilecek yerler listesinde çok sayıda rotayı ziyaret edebilirsiniz.

Bahreyn Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 • Manama

Tipik bir Orta Doğu bölgesi olarak görülen Manama, çelik gri gökdelenleriyle zengin ve çekici bir kültürün izlerini barındırır. Arap ülkelerinin petrolle birlikte elde ettikleri zenginlikleri bu şehirde tüm detaylarıyla görebilirsiniz. Ayrıca aktar ve halıcıların dünyaca ünlü olduğu Manama’da Portekiz ve Pers etkilerini görebilirsiniz. Şehirde hizmet veren Ulusal Müze tarihe ışık tutan birçok eserin sergilendiği merkezdir. Ayrıca deniz kıyısında lüks tatil merkezleri ve alışveriş noktaları sizi bambaşka bir dünyaya taşıyacak.

 • Riffa

Bahreyn’in kalbi olarak nitelendirilen bölge, Manama içinde yer alır. Eski zamanlardan birçok izi bulabileceğiniz bu yer, ilgi çekici antika yapılarıyla sizi geçmişe götürüyor. Ülkenin en ünlü otantik çarşılarını da bulabileceğiniz Riffa’da Orta Doğu bölgesindeki en ünlü golf sahalarından birini de ziyaret edebilirsiniz.

 • Juffair

Bu bölge ülkenin kıyısındaki takımadalardır. Dünyaca ünlü olan bu yerler yüksek kuleleri ve lüks daireleri ile sizi bambaşka bir dünyanın içine sokuyor. Görkemli bir hayatı görebileceğiniz bölgede ülke zenginlerinin yatlarını da görebilirsiniz.

 • Amwaj Adası

Juffair bölgesine bitişik olan bu bölge Manama’dan bağımsız bir adadır. Amwaj adası ülkenin lüks kültürünün izlerini barındıran üst düzey restoranlar ve konaklama alternatifleriyle sizleri içine çekiyor.

 • Muharraq

Dilmun Medeniyeti’nin merkezi olan bir yerdir. Geçmişte Yunanlar tarafından refah seviyesi arttırılmış bir kent olmuştur. Günümüzde ülkenin en önemli ticaret merkezleri arasındadır. ulaşımın ççok geliştiği şehirde hem Dilmun Medeniyeti kalıntılarını görebilir hem de nargile ve nane çayı gibi Orta Doğu kültürüne hitap eden unsurları bulabilirsiniz.

 • Hawar Adaları

Ülkenin takımadaları arasında en güney uçta yer alan Hawar Adaları, Katar’ın kıyı şeridinde yer alır. Adalar çok kurak bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de yaşam alanı kısıtlıdır.  Kıyıdaki kuşları izlemek istiyorsanız ve dünyada az görülen Socotra karabataklarını görmek için adayı ziyaret edebilirsiniz.

 • Isa

Isa şehri içinde beyaz badanalı villaları ve lüks evleri barındırır. Şehrin en önemli özelliği el sanatlarının çok gelişmiş olmasıdır. Tezgahlarda bir çok el sanatı ürününü görebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca mimarisiyle ünlü olan Bahreyn Ulusal Stadyumu da bu şehirde yer alır.

 • Hamad

Bahreyn’in modern görünüme sahip şehirlerinde olan Hamad, 1980’den sonra büyük bir gelişme içine girmiştir. Manama’nın 20 km yakınında bulunan şehirde genelde ofiste çalışan insanlar yaşar. Bu yüzden sokakları çoğu zaman tenhadır.

 • Zallaq

Ülkenin batı kıyılarını süsleyen Zallaq; koyu turkuaz lagün ve hurma tohumlarıyla ünlüdür. Ayrıca bu bölgede yer alan AL Jazaer Plajı’nın beyaz kumları mutlaka görülmelidir. Burada uçurtma ve jet ski gibi çok sayıda deniz etkinliğine katılmanız mümkündür.

 • A’Ali

Ülkenin batı kıyılarında yer alan küçük bir köy olan A’Ali sanat ve el sanatlarıyla meşhur bir köydür. Özellikle çanak çömlekleri tüm dünyada ünlüdür. Sizler de bu şirin köyde bulunan yerel çarşıda seramik mağazalarını gezebilir ve yerli halkın çalışmalarını da izleyebilirsiniz. Ayrıca köyün diğer bir özelliği de 5 bin yıllık geçmişi bulunan Dilmun Mezar Höyüğü’nü barındırmasıdır.

 • Al Jasra

Bu köy de eşsiz el sanatlarıyla ünlüdür. Bahreyn’in en önemli sanat merkezlerinde biridir. Ayrıca köyde Shaikh Salman bin Hamad Al Khalifa’nın yazlık olarak kullandığı Jasra Evi de ziyarete açıktır.

 • Bahreyn Kalesi

Manama’nın batı yakasında çöl tepelerinde bulunan Bahreyn Kalesi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. 500’lü yıllarda Portekizliler tarafından kullanılan kalenin bulunan eklentileriyle MÖ 2300’lerde inşa edildiği ortaya çıkmıştır. Ülke tarihinin en önemli yapılarından biri olan kale günümüzde hala görülebilir durumdadır.

 • Al Areen

Ülkedeki en kaliteli butik otelleri barındırır. Bununla birlikte yaban hayat rezervini barındıran yedi kilometrelik alana kurulu bir bölgesi vardır. Arap develeri, Nubain ceylanları ve Arap Oryx’i gibi zengin canlı çeşitliliği örneklerini burada görebilirsiniz.

 • Saar

Ülkenin en zengin ve dünyaca ünlü yazlık evleri buradadır. Ayrıca lezzetiyle ün yapan kafe ve restoranlar, kahve çekirdeğini öğütmesiyle tanınan kahve dükkanları buranın vazgeçilmez ziyaret noktaları arasındadır.

 • Sitra

Basra Körfezi’nde yer alan ada ülkenin doğusunda bulunur. Petrol şirketleri ve balıkçılar tarafından yoğun olarak kullanılır. Ayrıca adada yer alan Al Kharijiya ve Mahazza tarım köyleri de ziyaret edebileceğiniz noktalar arasındadır.

 • Fatih Camii

7 bin kişi kapasiteli cami; dünyanın en büyük camilerinden olmasıyla ve 500 metrekarelik alanıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. 1987 yılında hizmete açılan cami ülkenin kurucusu Ahmed Al Fate’den adını almıştır.

 • Arat Kalesi

1400’lü yıllarda yapılan kale, ülkenin önemli tarihi yapılarından biridir. Muharap şehrinde yer alan kale her gün çok sayıda ziyaretçi çeker.

 • Bab Al Bahrain

1945’te İngilizlerce yapılan bu yapı, daha sonra İslami kültüre göre restorasyon geçirmiştir ve şehir kapısı olarak da bilinir. İngiliz mimar ögelerini yansıtan bu noktayı da kesinlikle gezmelisiniz.

Bahreyn’de görmeniz gereken tarihi ve doğal yerleri tamamladıktan sonra soluğu Bahreyn gecelerinde alabilirsiniz. Ancak Bahreyn’de geceleri nereye gidebileceğini bilmiyorsanız; Bahreyn Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *