Zambiya Gezilecek Yerler

Zambiya resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti Afrika kıtasında bulunmaktadır. Afrika’nın güney bölgesinde bulunur ve denize sınırı yoktur. Ülke daha önce Zambiya olarak bağımsızlığını kazanmadan Birleşik Krallık sömürgesiydi. O zamanlar ki adı Kuzey Rodezyaydı. Harika doğası ve muhteşem gölleri ile aslında Afrika’nın en güzel ülkelerinden biri olmaktadır.

Ülkenin başkenti Lusaka’dır ve en çok turistler de buraya akın etmektedirler. Resmi dil olarak Birleşik Krallıktan kalan bir alışkanlıkla İngilizce kabul edilmiştir. Arada kabilelerin kendi dilleri de kullanıldığı bilinse de ülkeye gittiğinizde hemen hemen herkes akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Ülkenin para birimi ise Zambiya Kvaçasıdır. Sizler de Zambiya’yı ziyaret etmek istiyorsanız ve Zambiya’da vakit geçirmek istiyorsanız, gidilecek yerleri bu yazımızda listeleyeceğiz. Lusaka ve Zambiya gece hayatı ile ilgili bilgi almak ve nasıl gidebileceğinizi öğrenmek için diğer yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

Zambiya Görülmesi Gereken Yerler

  1. Victoria Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalesi Zambiya’da bulunmaktadır. Dünyanın en görkemli ve en güzel şelalesidir. Eğer bu ülkeye adım atmayı düşünüyorsanız gezilecek yerler listenizde bu şelaleyi ilk sıralara almanızı öneririz. Ayrıca bir de doğal göl bulunmaktadır. Şelalenin altında bulunan bu gölde ferahlayabilir ve suya rahatlıkla girebilirsiniz. 1989 yılından bu yana Victoria şelalesi dünya mirası olarak yer alan şelalelerden biridir.

  1. Güney Luangwa Milli Parkı

Vahşi yaşam cenneti görmek istiyorsanız ve vahşi yaşam alanına yakından tanık olma gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle gidip görmeniz gereken yerler sırasında baş listede yer alan Güney Luangwa Milli Parkı tüm vahşi hayvanları içerisinde barındıran harika bir parktır. Bu alanda güvenli bölgelerde kamp yapmaya da izin verilmektedir. Buraya gittiğinizde suların içinde su aygırlarını, filleri, parsları çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yaklaşık 4 bin metre karelik alan içinde kurulmuş olan bu milli markı görmeden Zambiya’dan dönmemenizi öneririz.

  1. Kafue Milli Parkı

Ben daha fazla vahşi hayvan görmek istiyorum diyorsanız şimdi söyleyeceğimiz yer tam size göre. Kafue Milli Parkı Zambiya’nın en büyük milli parkı olarak işlem görmektedir. 22.400 km2’lik bir alan içerisinde neredeyse 55’ten fazla memeli hayvan türü yaşamaktadır. Su aygırı, zebralar, aslanlar bu bölgede bulunur. Sizler de safariye katılıp bunları gözlemleyebilirsiniz.

  1. Mosi-oa-Tunya Milli Parkı

Zambiya milli parkları ile ad yapmış ünlü bir ülkedir. Bir başka bahsedeceğimiz milli park ise UNESCO tarafından miras kabul edilmiş, Victoria Şelalelerinin yakınında bulunan bir milli parktır. 10 bin metre karelik alan içerisinde yer alan bu milli park gergedanları, aslanları ve diğer memeli canlıları ile oldukça meşhur bir alandır.

  1. Liuwa Plain Ulusal Parkı

Zambiya’ya gelince gidilmesi gereken milli parklardan biri Liuwa Plain Ulusal Parkı’dır. Bu park özellikle de sırtlanları ile meşhur bir parktır. Zambiya’nın Batı Eyaletindeki yaklaşık 1.390 mil karelik bir milli park olarak yer almaktadır. “Liuwa” yerel Lozi dilinde “düz” anlamına gelir ve ovalar başlangıçta Lozi halkının Litunga’sı olan Lubosi Lewanika için bir avlanma yeri olarak hizmet ederdi. Eğer Zambiya’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle gelmeniz gereken yerler listesi içerisinde baş sırayı çeken yerlerden biri de burasıdır.

  1. Kariba Barajı

Zambiya ile Zimbabve arasındaki sınırda bulunan bir barajdır. Kariba barajı, Kariba nehri üzerinde kurulmuş bir barajdır. Dünyanın en büyük barajlarından biridir. Kesinlikle Zambiya içerisinde gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

  1. Kasanka Milli Parkı

Zambiya’da milli parkların sayısı saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Doğal yaşamın korunmasına son derecede önem verilmektedir. Kasanka milli parkı da kamp alanları içerisinde yer almaktadır. Zambiya’nın orta bölgesinde yer alan bu milli park yerel halk ile beraber korunan milli parklar arasında gelmektedir. Eğer Zambiya’yı ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka buraya da gelmenizi öneririz.

  1. Livingstone Müzesi

Zambiya’nın en eski müzesidir. Eski adı ise David Livingstone anıt müzesidir. Zambiya’nın tarihi ve oldukça eski kalıntılara dair bilgileri merak ediyorsanız, mutlaka gelip görmeniz gereken yerler arasında başı çeken bir müze olmaktadır.

  1. Kalambo Şelaleleri

Afrika’nın en uzun ve en kesintisiz şelalelerinden biri de Kalambo şelalesidir. Kalambo nehri kenarında bulunan bu şelale gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Zambiya’da akşam ne yiyeceğinizi, hangi mekanlarda eğlenebileceğinizi merak ediyorsanız Zambiya Gece Hayatı adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *