Kolombiya Vize İstiyor Mu?

Latin Amerika ülkesi olan Kolombiya’ya genellikle turistik amaçlı olarak gidilmektedir. Burasının ülkemize oldukça uzak olması ve turizm dışında insanları çekecek fazla bir faktörün olmaması, bu durumun nedeni olarak gösterilebilir. Her ne kadar insanlar, turistik amaçlı gitse de vize, merak edilen konulardan birisidir.

Kolombiya ile Türkiye arasındaki anlaşmalara bağlı olarak Kolombiya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Fakat bunun belli bir sınırı var. Kolombiya, her 6 ay için Türk vatandaşlarına 3 ay vizesiz bir şekilde seyahat hakkı veriyor. 3 ay, yani 90 günden uzun sürecek seyahatler içinse mutlaka vize başvurusu yapılması gerekiyor. 90 günden uzun süren eğitim, araştırma, aile birleşimi ve çalışma seyahatleri için direkt vize başvurusu yapılmalıdır.

Kolombiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu ülkeye yapılacak olan seyahat 90 günden daha fazla sürecekse öncelikle Kolombiya Konsolosluğu’na gidilmesi gerekir. Konsolosluk, seyahatin süresini ve seyahat boyunca kullanılacak parayı gösteren evrakları talep edecektir. Ayrıca Türkiye’ye geri dönmeyi gerektirecek mal beyanı da yine konsolosluk tarafından talep edilebilir.

İstenen evraklar ve belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinde, vize ortalama 10 günde çıkacaktır. Fakat bu süre, yoğunluğa ve benzer unsurlara göre uzayabilir. Ayrıca ek evrak talebi de kişilerin durumuna göre söz konusu olabilir. Bundan dolayı Kolombiya seyahatinden 5-6 hafta önce başvuru yapmak doğru olacaktır. Böylece olası bir aksaklık sebebiyle seyahat iptal olmayacaktır.

Kolombiya vizesi ile ilgili işlemleri tamamladıktan sonra Kolombiya Nasıl Gidilir adlı yazımızı okuyarak ulaşım araçları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *