Japonya Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

japonya-vizesi

Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek olan kişilerin son dönemlerdeki uğrak noktalarından birisi de Japonya’dır. Birçok farklı sebepten ülkeyi ziyaret etmekte olan vatandaşlarımız, ülkemiz sınırları içerisinde herhangi bir aktarmaya gerek kalmadan tek bir uçak ile Japonya’ya ziyaret gerçekleştirebilecektir. Bununla birlikte, Japonya seyahati planlaması yapmak isteyen kişilerin merak etmiş olduğu Japonya vizesi konusuna da değinmekte fayda vardır. Şuan Türkiye ile Japonya hükümeti arasında bir vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır. Her iki devlet arasında da imzalanmış olan bu vize muafiyeti anlaşması sayesinde, her iki ülkenin vatandaşı da vizeye gerek kalmadan ülkeler arası seyahat gerçekleştirebilecektir. Ancak, anlaşma gereği kişilerin vize muafiyetinden faydalanabileceği gün sayısı sınırlandırılmış durumdadır.

Japonya vizesi konusunda araştırma yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bu süre ise, her giriş işleminde sınırlanmaktadır. Anlaşma detaylarına baktığımız zaman her iki ülke vatandaşları da 180 gün içerisinde 30 güne kadar ikame izni elde edebilecektir. Yapılacak olan ziyaretlerin nedenine göre ise bu sürede belirli bir uzatma söz konusu olabilmektedir. Burada belirtmiş olduğumuz ve 180 gün içerisinde geçerli olan 30 günlük muafiyet, turistik geziler ya da iş görüşmeleri için geçerli olacaktır.

14 Mayıs 2012 tarihinden bu yana geçerli olan vize muafiyeti sayesinde ülkemizden binlerce vatandaşımız Japonya’yı görme ya da burada iş başvurusunda bulunma şansını yakalamış durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Japonya’ya seyahat gerçekleştirecekleri zaman Japonya vizesi için ektra bir işlem yapmasına gerek yoktur. Türkiye vatandaşları doğrudan güncel olan pasaportları ile ülkeye giriş yapabilecek ve vize yerine yapılması gereken işlemler doğrudan gümrük kapılarında ya da havaalanı görevlileri tarafından gerçekleştirilecektir. Eğer yapacağınız ziyaret 30 günden fazla sürecekse, bu durumda kişilerin Japonya vizesi alması zorunlu hale gelecektir.

Iki ülke arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması sayesinde, Türkiye vatandaşlarının vize işlemleri için herhangi bir başvuruda bulunmasına, özel evrak temin etmesine ya da vize ücreti ödemesine kesinlikle gerek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 30 güne kadar olacak ziyaretlerde doğrudan kontrol noktalarından geçiş yapılacak, 30 günden fazla ziyaretlerde ise vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *