Japonya Vize İstiyor Mu?

Bir Uzak Doğu ülkesi olan Japonya, 2011 yılında Türkiye ile yaptığı anlaşma uyarınca; Türk vatandaşlarının 90 güne kadar Japonya’ya girişleri için vize serbestisi uyguluyor. Bu anlamda Japonya’ya 90 günden az bir süre turistik amaç ile gidecek olan kişilerin ayrıca bir vize almasına gerek yoktur. Japonya’daki seyahat süreleri ile orantılı olarak pasaportlarının bulunması yeterlidir.

Pasaportun rengi (yeşil, gri, kırmızı, bordo) farketmeksizin tüm Türk vatandaşları bu vize avantajından yararlanabiliyor. Ancak eski tip pasaportu olanlar yani pasaportlarında çip bulunmayan kişilerin Japonya’ya girebilmesi için vize alması gerekebilir. Nitekim çipsiz pasaportlar Japonya’da tanınmadığı için bu kişiler sınır dışı edilir. Bu nedenle çipsiz pasaport sahiplerinin ya Japonya vizesi alması yahut pasaportlarını yenilemesi lazım olur. Ayrıca Japonya’da 3 aydan fazla bir süre boyunca bulunacak olanlar da Japonya vizesi alması gereklidir.

Japonya Vizesi Nasıl Alınır?

Japonya vizesi; turistik(90 günden fazla), çalışma, eğitim, transit geçiş olmak üzere farklı sebeplerle alınabilir. Bu anlamda alınacak olan vizenin türüne göre izlenmesi gereken prosedürler değişebilir ancak başvurular Ankara Elçiliği yahut İstanbul Başkonsolosluğundan yapılır. Nitekim Japonya resmi temsilciliklerine bir başvuru formu ila başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz ön incelemeye alındıktan sonra tarafınıza bir görüşme günü verilir.

Gezmek için Turistik Vize başvurusunda bulunmanız halinde görüşmede sizi pek zorlamazlar. Nitekim sorulan birkaç soruya basit cevaplar vererek görüşmeyi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Nitekim görüşmeden sonra başvurunuz onaylanır ve bu tarihten itibaren 4-5 gün içinde ikametgah adresinize vize belgeleriniz posta yolu ile gönderilir.

Japonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Japonya vizesi almak için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • Gerçek bilgiler ile eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bulunan biyometrik fotoğraf
  • Başvuru tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olan pasaport aslı
  • Japonya’da yaşayan birinden alınan davet mektubu
  • Japonya’da takip edilecek yol ile ilgili program
  • Gidiş – Dönüş uçak bilet rezarvasyonları
  • Otel, Apart veya Kiralık evlerde konaklamaya ilişkin rezarvasyon belgesi
  • Başvuru sahibine ait banka hesapları

Bu belgelerden birinin eksik olması halinde Japon temsilciliği tarafından size 1-2 haftalık süre verilir. Bu süre içerisinde eksikleri gidermezseniz; başvurunuz incelenmeden reddedilir.

Japonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Japonya vizesi için talep edilen ücretler dönemsel olarak farklılık gösterse de son olarak tek giriş için 60 TL, çoklu girişler için 120 TL civarında bir başvuru ücreti alınıyor. Ancak Japonya havalimanından transit geçiş için vize almak isterseniz 15 TL gibi bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Japonya vizesi, bu ücreti ödediğiniz tarihten itibaren ortalama 5 ila 7 gün içerisinde fiziki olarak basılarak tarafınıza teslim edilir.

Japonya’ya gitmek isteyen ancak orada nereyi gezeceğini, ne yapacağını bilmeyen okurlarımız Japonya Gezilecek Yerler adlı yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *