Özbekistan Gezilecek Yerler

Özbekistan uzun yıllardır yerleşik düzen olan ve İpek Yolu’nun geçiş noktasında olduğu için her zaman popüler olan bölgelerden biridir. Özellikle başkent Taşkent uzun yıllar Orta Asya’da önemli kültür merkezlerinden biri olmuştur. Şu anki nüfusu 32 milyon olan Özbekistan; bağımsız Türk devletleri arasında yer almaktadır. Nitekim ülkenin kurulu bulunduğu Orta Asya toprakları aynı zamanda atalarımızın toprakları olduğu için bu bölgede gezilecek görülecek birçok yer bulunmaktadır. Kaldı ki her Türk vatandaşının hayatı boyunca bir defa da olsa buraları gelip görmesi gereklidir.

Özbekistan tüm Orta Asya Türk devletleri gibi uzun yıllar Rusya egemenliğinde yaşasa da Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanmış Türk devletleri arasındadır. Bu yüzden dış dünyayla ilişkilerini yeni yeni oluşturmaya başlamıştır ve ülkemizle ilişkilerini de yeni yeni geliştirmeye başlamıştır. Ülkede sanat, bilim ve tarih oldukça önemlidir. Özellikle Taşkent müzeleri, sanat galerileri, konser salonlarıyla ünlüdür.

  • Minor Camii

Taşkent’te bulunan cami 2015 yılında açılan modern bir camidir ve üst düzey bir teknolojisi vardır. Mimari yapısıyla da oldukça ilgi uyandırır.

  • Bağımsızlık Meydanı

Taşkent’te bulunan Bağımsızlık Meydanı ülkede gezmeniz gereken ilk sıradaki yerlerden biridir. Bu meydanda geniş yeşil alanlar, ağaçlar, havuzlar, heykeller ve büyük binalar vardır. Buna ek olarak cafe, otel, restoran, gece kulüpleri, AVM’ler, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunur.

  • Emir Timur Türbesi

Taşkent’te bulunan Timur İmparatorluğu Tarih Müzesi, 18 ekim 1996 yılında ziyarete açılmıştır. Müze Türk tarihinin en büyük komutanları arasında yer alan, yenilgi yüzü görmeyen nadir komutanlardan olan Sahibkıran Emir Timur’un doğumunun 660. yılında kendisine adanmıştır. Müze mavi kubbeli küçük bir binadır. Binada ve bahçesinde çok sayıda heykel vardır. Burada Türk tarihi ve Timur hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve pek bilgi sahibi olmadığınız bu büyük Türk hakanını tanıyabilirsiniz.

  • Japon Bahçesi

Taşkent’te yer alan Japon Bahçesi ülkenin dinlenme alanlarından biridir. Bahçede çok sayıda bitki türü vardır. Bahçe, etkileyici bir manzaraya sahiptir ve içinde bir dere yer alır. Derece balık ve ördekler yaşar. Burada balıklara ve ördeklere yem verebilirsiniz.

  • Şehr-i Sebz

Semerkand’a 50 km uzaklığı olan şehir Orta Asya’da en eski yerleşim yerlerinden biridir ve 2700 yıllık tarihi vardır. Bu yüzden Türk dünyası için önemli bir ziyaret merkezidir. Burada Türk dünyasını yansıtan birçok yapı bulunur. bu alanlar 200 yılında UNESCO Dünya Miras listesinde dahil edilmiştir ve şehir yeşillikleriyle de ünlüdür.

  • Nemengan

Ülkenin doğusunda buluna Fergana Vadisi’nin kuzeyinde bulunur ve ülkenin 2. büyük kentidir. Şehrin nüfusu yaklaşık 500 bindir. Ticaret kenti olarak bilinir. Ayrıca şehirde gezilecek çok sayıda tarihi yapı vardır ve birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırır.

  • Buhara

Buhara, Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu şehir birçok önemli devlete başkentlik yapmıştır ve 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı vardır ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alırlar.

  • Semerkant

Zeravşan Irmağı vadisinde yer alır. Ülkenin en büyük 3 numaralı şehridir. Tarihi M.Ö. önce 8. yüzyıla kadar dayanır. Çok sayıda devletin kontrolüne geçmiştir. Bu yüzden çok sayıda müze, medrese, cami, anıt ve tarihi yapı bulunur ve bu  yapılar günümüze kadar varlığını korumuştur. Özellikle Timur döneminde şehir dünyanın en büyük kültür başkentlerinden biri olmuştur. 2001 yılında tüm yapılar UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir.

  • Andican

Ülkenin doğusunda bulunur ve 4 numaralı şehirdir. Şehirde uzun yıllardır ipekli ve pamuklu kumaşlar ün yapmıştır. Buna ek olarak da tarihi bir kenttir. Ancak 1902 yılında gerçekleşen deprem şehre ağır hasar vermiştir. Günümüze ancak birkaç cami, medrese ve yapı sağlam gelmiştir.

  • Hive

Ülkenin Harezm vilayene bağlı bir şehirdir. Ceyhun Nehri batı kıyısında bulunur. Tarihi 600’lü yıllara kadar dayanır. Ayrıca şehir her yıl kalabalık bir turist kitlesini kendine çeker. Şehri bu kadar turist akınına uğratan durum ise otantik bir görüntüye sahip olması ve Zerdüştlük dininin merkezi olmasıdır. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur ve bu yapılar 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Özbekistan birçok keşfedilmeyi bekleyen noktasıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir ülkedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *