Gürcistan Vize İstiyor Mu?

Son dönemlerde yurtdışı seyahatlerinde oldukça popüler hale gelmiş olan Gürcistan, gerek ulaşımın kolay olması gerekse de gezilecek çok farklı noktaları olmasından dolayı kişilerce tercih edilmektedir. Özellikle ülkemizden yapılan ziyaretlerin sayısının günden güne arttığını da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Ülkemizden bireyler Gürcistan’a geçiş yaparken genellikle karayolunu tercih etmekte, aktarmasız seferler sayesinde doğrudan Batum’a yolculuk edebilmektedirler. Günden güne ziyaretçi sayısının artmasının nedeni ise, Gürcistan ile Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti anlaşmasıdır. Şuan ülkemizden herhangi bir vatandaş Gürcistan’a geçiş yapmak istediğinde sadece kimlik kartını kullanabilmektedir. Bunun dışında vize şartı hatta pasaport şartı da kesinlikle bulunmamaktadır.

Gürcistan’da Vizesiz Ne Kadar Kalınır?

Gürcistan’a ziyaret gerçekleştirecek olan kişilerde aranmayan vize muafiyeti ve pasaport şartı, belirli süreli geçerlidir. Eğer kişiler 90 günden daha kısa bir süre Gürcistan’da bulunmak istiyosa, bu şartlara kesinlikle takılmayacaktır. Kişilerin 90 günden daha kısa süreli seyahatlerinde sadece kimlik kartlarını kullanmaları yeterli olacaktır. Ancak, Gürcistan’a herhangi bir nedenle daha uzun süreli gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekecektir.

Gürcistan’a kısa süreli yapılacak olan seyahatlerde, gümrüklerde size verilecek olan giriş çıkış formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Bu belge sayesinde, hem Batum hem de Gürcistan’da 90 güne kadar dilediğiniz gibi kalabiliyorsunuz. Ancak, kontrol noktalarında kimliğiniz alınacaktır. Ayrıca, sadece nüfus cüzdanı kullanarak Gürcistan’a giriş yapmak istediğinizde, giriş ve çıkış için harç ödemesi yapılması gerekmektedir.

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır?

Gürcistan’da 90 günden daha fazla konaklama yapacak olan kişilerin vize için başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için Adalet Sarayı’ndan doğrudan başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvurusunu ülkemizden yapabileceğiniz gibi, Gürcistan sınırları içerisinde de yapabiliyorsunuz. Geçmiş dönemde kişilerce yapılan başvurulara baktığımız zaman, oturum izni için 1 yıldan 10 yıla kadar izin alınabildiği görülmektedir. Vize başvurusu için Gürcistan’ın vermiş olduğu sonuçlanma süresi ise 30 gün kadar sürebilmektedir. Bu süreci hızlandırmak için ise ekstra ücret ödenebilmektedir. Eğer 10 gün içerisinde sonuçlanması isteniyorsa 180 Dolar, 20 günde sonuçlanması isteniyorsa 140 Dolar ve 30 gün içerisinde sonuçlanması isteniyorsa da 100 Dolar ücret ödemesi yapılması gerekmektedir.

Gürcistan’a gitmek için vize işlemlerini tamamladıktan sonra bu ülkeye nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız Gürcistan Nasıl Gidilir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *