Çin Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

çin vizesi

Ülkemizde özellikle genç nüfus tarafından çokça merak edilen ve dünyanın da en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi olan Çin, ne yazık ki Türkiye ile tam anlamı ile vize muafiyeti konusunda anlaşma sağlamamıştır. Bundan dolayı, ziyaret gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımızın, ziyaret planlaması yapmadan önce Çin vizesi için gerekli başvuruları yapması gerekmektedir. Ancak, burada çok önemli bir durum söz konusudur. Çin Halk Cumhuriyeti’ne doğrudan yapılacak olan seyahatlerde, yukarıda da belirttiğimiz gibi vize şartı aranmaktadır. Ancak, Makau ya da Hong Kong’a ziyaret gerçekleştirecek olan kişilerin vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Çünkü belirttiğimiz iki nokta için Çin vizesi şartı aranmamakta ve kişilerin 3 aya kadar vizesiz bir şekilde bu noktalara ziyaret gerçekleştirmesi mümkündür.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne doğrudan yapılacak olan ziyaretlerde vize şartı aranırken, Makau ve Hong Kong şehirlerine vize şartı aranmıyor olması kişileri kesinlikle aldatmamalıdır. Çünkü, Hong Kong ya da Makau’ya geçtikten sonra, buradan doğrudan diğer kentlere geçmek, yine vizesiz bir şekilde mümkün olmayacaktır. Ülkemizden birçok vatandaşımız bu iki kentten birisine giderek, buradan geçiş yapmayı desene de, çabaları olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır. Ayrıca, her iki kentten de Türk vatandaşlarının doğrudan Çin vizesi alma şansı bulunmamaktadır. Bundan dolayı, sorunsuz bir şekilde seyahat etmek ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin farklı noktalarını ziyaret etmek isteyen kişilerin Türkiye’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu’na gitmesi şartı bulunmaktadır. Burada işlemler yapılarak ancak vize alınabilecektir.

Kişiler, Çin Halk Cumhuriyeti üzerinden zaman zaman uçuşlarda aktarma yapmak durumunda kalabilmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalacaksanız, doğrudan vize işlemlerine başvuru yapmanız gerek yoktur. Çünkü, Çin’de bulunan hava limanlarını transit geçişlerde kullanacak olan kişiler için 24 saate kadar vize muafiyeti şansı bulunmaktadır. Bundan dolayı uçak bileti alırken ya da seyahat planlaması yaparken, eğer Çin üzerinden transit geçiş yapmak daha avantajlı ise, vizeniz bulunmuyorsa bile bu avantajdan faydalanabilir ve herhangi bir sorun ile de karşılaşmazsınız. Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için ise başvuru sonrasında ortalama olarak 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz geri dönüş alma şansınız bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *