Filipinler Vize İstiyor mu?

Pasifik Okyanusu batısında yer alan Asya ülkesi Filipinler, mutlaka gezilmesi gereken bir ada ülkesidir. 7000’in üzerinde adadan meydana gelen bu tropik ülke; eğlencenin, denizin ve kumsalın ülkesidir.  Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Ülkemizden de her sene Filipinlere çok sayıda turist gider. Buraya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur. 30 güne kadar ülkede kalmak isteyen Türk vatandaşları pasaportlarıyla ülkeye giriş yapabilir. Havaalanında pasaport türünüz fark etmeksizin 30 günlük izin ücret ve prosedür olmadan direkt olarak verilir. Ancak 30 günden uzun sürecek bir gezi planınız varsa vize almak zorundasınız. Bu seyahatte pasaportunuzun 6 aylık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ülkeye giriş yaparken sizden uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu ya da varsa davetiyeniz istenebilir. Bu evrakların yanınızda olması fayda sağlar.

Ülkeye ziyarette bulunacak turistlere Luzon ve Visayas adalarının tayfun kuşağında olması sebebiyle haziran ve aralık ayları arasında doğal afet riski uyarısı yapılır. Bu yüzden gitmeden önce gezginlerin hava durumuna ilişkin güncel bilgi alması tavsiye edilir. Ayrıca ülkenin güney bölgesindeki Minadano2da yabancı ziyaretçilere yönelik adam kaçırma ve fidye olayları konusunda da uyarıda bulunulur. Bu yüzden buraya gitmeyi düşünen turistlerin dikkatli olmasında fayda vardır.

30 Günün Üstünde Filipin Vizesi

Ülkeye 30 günden fazla bir seyahat planlıyorsanız Filipinler vizesi almanız gerekir. Bu da bazı prosedürleri yapmanızı gerektirir. Ülke sınırlarındaysanız bulunduğunuz yerdeki göçmenlik bürosuna başvuru yapabilirsiniz.

Göçmenlik Bürosunda Vize Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Belirlenmiş boyutlarda son 6 ay çekilmiş fotoğraf. ( Oradaki fotoğrafçılara da çektirebilirsiniz.)
 • Pasaportunuzun aslı
 • Görevliden alacağınız Visa Extend Formunun doldurulmuş hali
 • Orada ödediğiniz vize ücret dekontu

Burada yapacağınız ayakta başvuruda vizenizi 30 gün ya da 59 gün uzatabiliyorsunuz. İkisinin de vize ücreti farklıdır. Ayrıca 59 gün sonunda yeniden uzatma hakkınız bulunuyor.

Türkiye’den Filipin Vizesi Başvurusu

Ülkemizde de Filipinler Konsolosluğundan vize başvurusu yapabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle kendiniz gidebilir ya da aracı firmaları kullanabilirsiniz. Genel olarak çok yoğun olmadığı dönemlerde kısa sürede vizeniz çıkabilir.

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Belirlenmiş boyutlarda biyometrik fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Seyahat Sigortası
 • Varsa davetiye
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu

Filipinler vize işlemlerini tamamladıktan sonra bu ülkeye hangi yollardan gidebileceğinizi merak ediyorsanız Filipinler Nasıl Gidilir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *