Kolombiya Nasıl Gidilir?

Kolombiya, Güney Amerika kıtasında bulunan bir ülkedir. Panama, Venezuela, Brezilya, Ekvador ve Peru ile komşu olan Kolombiya’nın diğer bölgeleri ise Büyük Okyanus ve Karayip Denizi ile çevrilidir. Bundan dolayı ülkemizden Kolombiya’ya gidilmek istendiğinde sadece hava ve deniz yolu seçenekleri olduğu görülecektir. Karadan bu Latin Amerika ülkesine gitmek imkansızdır. Kolombiya ile Türkiye arasındaki iyi ilişkiler sebebiyle, ülkemiz vatandaşları buraya vizesiz olarak gidebilir. Pasaport, bu ülkeye seyahat etmek için yeterlidir.

Kolombiya’ya Uçak ile Nasıl Gidilir?

Kolombiya’ya gitmek için tercih edilecek farklı hava yolu seçenekleri vardır. İstanbul’dan direkt olarak Cali, Medellin ve Bogota kentlerine seferler yapılmaktadır. Bu kentlere olan yolculuk, ortalama olarak 14 saat sürmektedir ve bunların tamamı Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat direkt uçuşların biletleri pahalı gelirse, aktarmalı olan seçenekler de tercih edilebilir. Madrid, Frankfurt, Paris ve Londra gibi Avrupa kentlerinden aktarmalı olarak bu ülkeye seyahat edilebilir. Aktarmalı olan uçak yolculukları ise 20 ila 30 saat arasında sürmektedir. Aktarma merkezindeki bekleme süresine göre toplam yolculuk süresi değişmektedir.

Kolombiya’ya Gemi İle Nasıl Gidilir?

İstanbul ve İzmir’den hareket eden seyahat gemileri ile Kolombiya’ya gidilebilir. Fakat bu seçenek, son derece nadir bir şekilde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı kullanışlı bir seçenek olmadığının bilinmesi gerekir. Gemi ile yapılan yolculuk, gemilerin rotasına bağlı olarak 10 gün civarında sürmektedir.

Kolombiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Güney Amerika kıtasında bulunan Kolombiya ile ülkemizdeki mevsimler arasında herhangi bir benzerlik söz konusu değildir. Burada tropikal iklim etkilidir. Kıyı ve kuzey bölgelerin ülkenin diğer bölgelerine göre daha sıcak olduğu bilinir. Fakat genel olarak yüksekliğe bağlı olarak sıcaklığın farklılık gösterdiğini söylemek daha doğru olacaktır.

Ülkenin en fazla turist çeken, aynı zaman başkent olan Bogota’daki hava koşulları, genellikle ilkbahar gibidir. İklim genellikle yağışlıdır ve yağışı bol olan mevsimde buraya gelmek çok mantıklı olmaz. Bundan dolayı kuru iklimin daha etkili olduğu Aralık ile Mart ayları arası ve Haziran ile Ağustos ayları arasında buraya gelmek çok daha mantıklı olacaktır.

Kolombiya’ya gitmeye karar verdiyseniz, Kolombiya Vize İstiyor Mu adlı yazıyı okuyarak vize işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *