Çok Ucuz 5 Vizesiz Ülke

Yurtdışında tatil yapmak çoğumuzun hayalidir. Tatil planları yaparken bütçemizi de düşünmek zorunda kalırız. Yolculuğa çıkarken konaklama, ulaşım yiyecek gibi konularda keşif yapmanız sizlere çok tasarruf sağlayacaktır.

Yazımızda ki ülkeler hem vize istemiyor hem de çok uyguna yaşam olanakları sunuyor. Buyrun bir göz atalım.

Karadağ: Kıyıya eşlik eden ve şirin kasabaları bulunan bu ülkede yaşam oldukça ucuz. Bir çok gezginin dikkatini çeken yerler arasında.

Ukrayna: Ukrayna Türkiye’ye hem yakın hem vize istemiyor olması açısından çok tercih edilen bir yerdir. Ulaşım konusunda fırsatlar ülkesi diyebiliriz. Otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 tl civarındadır. Yemek giderleri ise aylık 300-750 tl arası değişmektedir. Günlük öğün yemek ise yaklaşık 4 tl’ye karşılık gelmektedir.

Sırbistan: Burası bir çok ülkeye göre yaşanılabilir ucuz bir ülkedir. Bir öğrencinin aylık yaşam gideri 1000- 1500 arasında değişiklik göstermektedir. Bütçenize göre otel ve misafirhaneler bulabilirsiniz.

Makedonya: Refah düzeyi yüksek olan bir ülkedir. Gıda, barınma, ulaşım konusunda ucuzluğu dikkat çeker. Mesela Makedonya’da etin kilosu yaklaşık olarak 5-6 tl’dir. Ulaşım tek binişlik 2 tl olup konaklama da 1+1 ve 2+1 dairelerin kirası 400 ve 1200 tl arasında değişmektedir.

Bosna Hersek: Ülkemizin bir çok şehrinden daha ucuz bir yerdir. Tam anlamıyla avantajlar ülkesidir. Ulaşımda aylık kart kullanırsanız 60 tl ödersiniz. Yeme içme de 5-15 tl gibi bir rakamla karnınızı doyurabilirsiniz. Aylık ev kirası 2 kişi için 400-450 arasındadır. Öğrenciler için yurt fiyatları ise 200-300 tl arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *