Makedonya Tarihi

Ülke topraklarının egemenliği Perslerden, Büyük İskender’e, Büyük İskender’den Roma İmparatorluğu’na son olarakta Osmanlı İmparatorluğun’a devrolmuştur. 600 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan bölge Rumeli topraklarının önemli bir kısmını oluşturmaktaydı. Orta Vardar adı verilen vadinin iki yakasında uzanır. Nüfusunun % 60’ı şehirlerde yaşamaktadır.

Bizans imparatorluğu gibi, Osmanlı imparatorluğu da Makedonya’ya sahip olmaya, Sırbistan, Bosna, Arnavutluk ve kıta Yunanistanı’na ulaşmak açısından büyük önem verdi. Bu yüzden toprakların hem tarihi, hem de halkı karmaşıktır. XIX.YY.da Balkan halklarının milli bilinci uyanınca, Makedonya önemli bir milletlerarası mesele haline geldi.

20.Yüzyıla gelindiğinde ise 1991 yılında bağımsızlığını ilan edebilmiştir. Ülke etnik yapının, zengin kültürün izlerini taşımaktadır.

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Osmanlı çarşısı, taş köprüsü, restore edilen camiler ve şehrin tam ortasında ki Büyük İskender heykeli görmek isteyeceğiniz yerler arasındadır. Fotoğraf çekme hobisi olanlar için Matka Kanyo’nunda bulunan gölde tekne turu önerilmektedir.

İkinci bir durak olan Ohrid, Makedonyanın incisi olarak bilinir. Kendine ait plajları, uygun fiyatlı otelleri ile tercih edilen konaklama imkanı sunar. Eski tarihlerde kağıt üretiminin nasıl yapıldığını gösteren Kağıt atölyesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehire yalnızca 1 saat uzaklıkta olan Su Müzesi ayrıca Ohrid gölünün diğer tarafında bulnan Struga şehrine 45 dakikalık süre ile ulaşarak Atatürk’ün eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisini de ziyaret edeilirsiniz.

Kureşevo şehri ise kış tatili için tercih edilir.Denize 1350 m yüksekte olduğu için kayak turizm’i için elverişlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *