Brezilya Vize İstiyor mu?

Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya 200 milyonluk nüfusuyla kıtanın en büyük, dünyanın ise en büyük altıncı nüfusuna sahip ülkedir. Ülkede birçok turistik aktivite bulunur. Ülkede 13 şehir yer alır. Başkenti Brasilia olan ülkenin en büyük şehri ise 11 milyon nüfusa sahip şehri Sao Paulo’dur. Ülke ekonomisinin temeli futbola dayanır. Herkes burada küçük yaşta futbol oynamaya başlar ve çok büyük statlara sahiptir. Ayrıca mavi deniz, kumsal ve lüks otelleriyle ünlü olan Brezilya Amazon ormanlarının büyük bir kısmına sahiptir. Brezilya dünyadaki en büyük eğlence merkezlerinden biridir. Latinler eğlenceye çok düşkündür ve bu kültür Rio Karnavalı gibi milyonlarca turist çeken etkinliklerden anlaşılabilir. Kalabalık ortamlarda tatil yapmak isteyen kişiler bu ülkeyi tercih edebilir.

Brezilya da gelişmekte olan bir ülke olduğu için Türkiye ile stratejik anlamda birçok ortaklığı vardır. 2004 yılından beri de Türkiye’den ülkeye turistik amaçla giden vatandaşlar için vizeler kaldırılmıştır. Turist vizesi almadan ülkeye kolayca giriş yapabilirsiniz. Her türlü pasaporta sahip Türk vatandaşları bu şartlardan yararlanabilir. Ancak bunun süresi de belirli olmak durumundadır. Brezilya’ya gidecek olan Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesiz ziyarette bulunabilir.

Brezilya’ya Giden Türkiye Vatandaşlarının Bulundurması Gereken Evraklar

Brezilya’ya turistik amaçlı bir ziyaret gerçekleştirecekseniz oluşacak olumsuz durumlara karşı yanınızda bulundurmanız gereken bazı belgeler sorun yaşamanızı önleyecektir:

 • Davetiye
 • Uçak bileti
 • Gidiş ve dönüş tarihleri
 • Otel rezervasyonu
 • Konaklama imkanları
 • Sağlık sigortası
 • Vize formu
 • Şahsi bilgilerinizin yer aldığı belgeler

Brezilya Vizesi Nasıl Alınır?

İki ülke tarafından 2004 yılında ortaya konan anlaşma gereği Türk vatandaşlarına vize uygulaması son buldu. Ancak bu kişiler sadece 90 güne kadar kısa süreli ziyaretlerde bu durum geçerlidir. Uzun süreli bir ziyaret ya da öğrenci programlarıyla ülkeye gidecekseniz vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Vize başvurusu için Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğunda işlem yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize başvurusunda bulunurken tek girişli ya da çok girişli olarak belirtmeniz gerekiyor.

Brezilya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • 1 tane önden çekilmiş, açık renkli fonda çekilerek vize başvuru formuna yapıştırılmış fotoğraf
 • 1 adet İngilizce ya da Portekizce doldurulmuş vize başvuru formu
 • Seyahat şirketinin damgasının bulunduğu gidiş-dönüş bilet fotokopisi
 • Gidecek kişinin adına olan ve Brezilya’da yapacağı tatilde maddi sorunu olmadığını gösteren, en az 1 yıl önce açılması gereken hesabın banka hesap cüzdanı
 • Brezilya’da katılmak istediğiniz organizasyonla ilgili belge
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Uluslararası sağlık sigortası
 • Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu

Brezilya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Brezilya vize başvurularını değerlendirme konusunda hızlı çalışan bir ülkedir. Ülkemizden konsolosluk ya da büyükelçiliğe yaptığınız vize başvuruları 8-10 iş günü içinde değerlendirilir ve sonuç size bildirilir. Ancak Rio Karnavalı gibi büyük organizasyonların olduğu zamanlarda oluşan yoğunluk süreyi birkaç gün daha uzatabilir.

Ekspress Brezilya Vizesi

Ekspress Brezilya vizesi normal vize ücretinden daha yüksek bir ücret ödenerek başvurulan bir vize hizmetidir. Bu hizmet türünde Brezilya makamları değerlendirmeyi 3 iş günü içinde yaparak sonuca bağlarlar. Bu durum sadece bayram ve resmi tatiller olduğunda uzayabilir. Beklemek istemeyenler için ekspress vize hizmeti oldukça mantıklı bir uygulamadır.

Brezilya Vize Ücretleri

Brezilya vizeleri başvurduğunuz vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden en güncel fiyatları Brezilya konsolosluk ya da büyükelçilik yardımıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca vize ücretleri uyruğa göre de değişiklik göstermektedir.

Brezilya vize işlemlerini tamamladıktan sonra Brezilya’ya nasıl gideceğinizi nasıl ucuza uçak bileti bulacağınızı merak ediyorsanız;

Brezilya Ucuz Uçak Bileti

Brezilya Nasıl Gidilir

adlı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *