Kazakistan Vize İstiyor mu?

Bağımsız olan Türk devletlerinden biri olan Kazakistan’a 30 gün vizesiz gidebilirsiniz. Ancak ülkede 5 günden fazla bir süreyle kalmanız durumunda ülkeye giriş yaptığınız andan en geç 5 gün içinde göç polisine kalacağınız yeri bildirmeniz gerekiyor. Başka bir şehre geçiş yaparsanız da bu bilgilendirmeyi yeniden yapmalısınız. Ülkeye 30 günden fazla ziyarette bulunacaksanız vize almanız gerekiyor. Vize alabilmek için ise bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor.

Kazakistan Başkonsolosluğu, Kazakistan Büyükelçiliği ve Kazakistan Fahri Konsoloslukları çalışmasına, görev belgelerine, çalışma saatlerine ve tatil günlerine resmi sitelerinden ulaşmanız mümkün oluyor. Bu çalışma saatlerinde bu kurumlara giderek vize başvurusu, vize işlemi, randevu işlemi, Kazakistan vizesi için getirmeniz gereken belgeleri de öğrenebilir ve Kazakistan vizesi alabilirsiniz.

Kazakistan vizesinde başvurulacak belgeler, yapacağınız seyahatin amacı kapsamında belirlenmelidir. Kazakistan’a gidecek olan Türkiye vatandaşları Kazakistan Konsolosluğunda umuma mahsus pasaport sahipleri vize işlemi yapabilir. Yeşil Pasaport ve diplomatik pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur.

Kazakistan ve Türkiye arasında Konsolosluk bağı 1992 yılında kurulmuştur. Bu bağ içinde siyasi, ticari, ekonomik, eğitim ve bilimsel anlamda gelişmeyi beraberinde getirmiştir. Günümüzde uygulanan sistemde 30 günlük süre zarfında iki ülke vatandaşları da vize almadan seyahat gerçekleştirebilirler.

Kazakistan Vize Başvuru Şartları

  • Kazakistan’ı ziyaret edecek Türkiye vatandaşları en az 6 ay geçerli olan bir pasaporta sahip olmalıdır.
  • Türkiye vatandaşları konaklama sebebiyle Kazakistan sınırlarında 30 günden fazla kalacaksa vize ile ilgili prosedürü yerine getirmelidir.
  • Uluslararası diplomatik kurumlar ve resmi makamlar kapsamında gidecek kişiler ise Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğü başvurarak davetiye hazırlamalıdır.
  • Türkiye vatandaşları gerçek veya tüzel kişilerle iletişim kurup davetiye almalıdır. Davetiyede talep edilen vizenin türü, süresi, giriş ve çıkış sayısının belirtilmesi gerekir.

Kazakistan Vizesi Gerekli Evraklar

  • Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından kaşelenmiş davet yazısı
  • Başvurur yapacak kişinin dönüş tarihi sonunda en az 6 ay geçerli pasaport gerekiyor.
  • 3×4 adet fotoğraf
  • Başvuru yapan kişinin Kazakistan vize başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekir.

Kazakistan Vizesi Çıkış Süresi Ne Olur?

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kazakistan vizesi için başvuru yaptığında 1 hafta içinde vize işlemi bir sonuca ulaşacaktır.  Unutmayın sonuç değerlendirilecek olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılacaktır.

Kazakistan Seyahatinde Vize Merkezi Temsilcilerinin Yardımı

Kazakistan vizesi için getirmeniz gereken Kazakistan seyahat sağlık sigortası ve Kazakistan’daki otel ve uçak bileti rezervasyonu gibi işlemlerde vize merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Bunun yanında vize için gerekli takip vize merkezi temsilcileri tarafından yapılır.

Kazakistan vizesine başvuru aşamasında bir fikir sahibi değilseniz vize tipinizi, mesleğinizi seçerseniz Kazakistan seyahatiniz için uygun kategoride yapmanız gereken işlemlere vize merkezleri sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu durum sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik evraklarınız tam olduğunda söz konusu evrakları kargo ya da kuryeyle vize merkezine ulaştırılabilir ve vize işlemi sonuçlanınca belgeleriniz size geri gelebilir.

 
 

  
 .
 
  
 
 
 


.
 
Kazakistan Vize Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?
 
Kazakistan Diplomatik Vize, Kazakistan Hizmet Vizesi, Kazakistan Kısa Süreli İş Vizesi, Ticari Vizesi, Kazakistan Turist Vizesi, Kazakistan Yatırımcı Vizesi, Kazakistan Transit Vizesi dahil tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir.
 
Kazakistan vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *