Azerbaycan Vize İstiyor Mu?

azerbaycan vizesi

Kardeş ülke olarak nitelendirilen Azerbaycan, turistik birçok noktası ile birlikte, ülkemizden çokça kez ziyaret edilmektedir. Neredeyse her yaş grubunun ziyaret listesinde yer alan ülke için, siyasi ortaklıklar neticesinde kişiler için de birçok kolaylık sağlanmış durumdadır. Öyle ki, diplomatik, hizmet pasaportu ya da hususi pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Azerbaycan vizesi olmadan ülkeye çok kolay bir şekilde giriş yapabilmektedir. Vizesiz bir şekilde seyahat etme şansınızın bulunduğu Azerbaycan için, turistik gezilerinizde faydalanabileceğiniz 90 günlük vize muafiyeti hakkınız bulunmaktadır. Azerbaycan’a umuma mahsus pasaport sahipleri giriş yapmak istediğinde ise, herhangi bir harç ödemeye gerek kalmadan 30 gün geçerli olan giriş vizesi de doğrudan alınabilecektir. Yapılacak olan vize başvurularında ise, 3 iş günü içerisinde çözüm alınabilmektedir.

Azerbaycan vizesi olmadan 90 gün boyunca Azerbaycan sınırlarında tatillerinizi şekillendirebilirsiniz. Bununla birlikte, daha uzun süreli seyahatlerde alınması gereken vizede de kişilere zorluk çıkarılmamaktadır. Buna göre, vize işlemlerinde bilinmesi gerekenleri ve istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikli olarak vize başvurusunda size sunulan belgeyi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
  • Pasaportunuzun aslını başvuru işlemleri sırasında yanınızda bulundurmalısınız.
  • Başvuru işlemleri sırasında kimlik kartınızın kesinlikle yanınızda bulunması gerekmektedir.
  • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın bir kopyasını yanında bulundurmalısınız.
  • 3×4 boyutlarında olacak şekilde 2 adet fotoğrafı da yanınızda bulundurmalısınız.

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız halinde, kısa bir süre içerisinde vize işlemlerine başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte, havaalanından da Azerbaycan vizesi alma şansınız bulunmaktadır. Eğer umuma mahsus bir pasaportunuz varsa ve Azerbaycan’a gitmeden önce vize işlemlerini tamamlamamışsanız, doğrudan Bakü H. Aliyev Uluslararası Hava Limanı’ndan vize işlemlerinizi tamamlama şansınız bulunmaktadır. Ayrıca, son düzenlemeler ile birlikte, Gence Uluslararası Hava Limanı, Nahçivan Uluslararası Hava Limanı ve de Türkiye Azerbaycan Sınır Kapısı (Dilucu – Sederek) üzerinden vize işlemlerini tamamlamanız da yeterli olacaktır. Hem hava alanı hem de sınır kapısından yapabileceğiniz vize işlemlerinde, yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 maddeye dikkat etmeniz yeterli olacak ve ülkeye giriş yapmanızdan dolayı da burada sizin vize işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlamanız için ayrıcalık tanınacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *