Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Sizler de ülkemize konum olarak yakınlığı bulunan Ürdün’ü ziyaret etmek istiyorsanız sizlere hangi yollarla Ürdün’e ulaşabileceğinizin bilgilerini vereceğiz. Ürdün başkenti Amman güzelliklerle dolu canlı bir kenttir. Bulunduğu konumu itibariyle tarih boyunca farklı olaylara şahitlik etmiş  ve Musa’ya vaadedilen toprakları da bizzat içerisinde barındırmaktadır. Sizler de bu ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, önereceğimiz bu önemli bilgilere dikkat etmenizi isteriz. Ayrıca Ürdün ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Ürdün’e Havayolu İle Gitmek

Genellikle ülkemizden Ürdün’e giderken tercih edilen yollardan biridir. Ülkeden çıkış harç pulu 20 dinar olarak belirlenmiştir. Havayolu şirketleri bunu genellikle fiyatlara yansıtır ama charter uçuşlarını kullanacaksanız mutlaka bunu çıkmadan önce ödemeniz gerekmektedir. Ülkemizde Türk Hava Yolları ile birlikte Ürdün’e İstanbul ve Ankara’dan direkt seferler düzenlenmektedir. Bununla birlikte aktarmalı olarak da uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul Amman arası yaklaşık olarak uçuş süresi üç saattir. Ankara Amman arası ise 2 saat belirlenmiştir.

Eğer Ürdün’ün Akabe kentine gitmek istiyorsanız İstanbul üzerinden direkt uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Ankara üzerinden aktarmalı olarak 6 saatlik bir uçuşa razı olmanız gerekecektir.

Ürdün Karayolu İle Gitmek

Ürdün’e karayolu ile gitmek istiyorsanız yurtdışı harç pulu olarak 5 dinar olarak belirlemeniz gerekecektir. Ayrıca arabanız için de sigorta yaptırmanız gerekecektir. Sigorta işlemlerinizi çıkış kapısında rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ürdün’e karayolu ile ulaşmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise Suriye yolunu kullanmamanızdır. Halihazırda gerçekleşen iç savaştan dolayı Suriye kapıları kapalıdır. Bu kapıları kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Ürdün’e karayolu ile ulaşırken Tel Aviv, Jerusalem ve Haifa şehirlerinden Eilat(Eylat)’a gelebilirsiniz. Bu noktalardan da sınıra ulaşıp Ürdün’e geçiş yapmanız mümkün olacaktır. Bir diğer seçenek olan Kudüs ile 52 km uzaklıkta olan King Hussein Bridge sınır kapısından Ürdün’e ulaşabilmeniz de mümkün olacaktır.

Ürdün Otobüs İle Gitmek

Ürdün’e otobüs ile gitmek istiyorsanız, Tel Aviv, Jerusalem ve Halifa şehirlerine otobüsle gelebilirsiniz. Daha sonra taksi tutarak Ürdün’ün güneyinde bulunan Akabe kentinin sınır kapılarından ülkeye giriş sağlayabilirsiniz.

Ürdün’e gitmek konusunda karar verdiyseniz, gerekli yasal prosedürü tamamlamak için Ürdün Vize İstiyor Mu adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *